unsplash.com
Nezaradené

Nie ste príliš hanblivý ale ani sebavedomý? Po novom ste možno ambivert

Mali ste niekedy pocit, že nie ste ani introvert ani extrovert? Možno máme pre vás odpoveď. Existuje totiž ešte aj ambivert.

V minulosti bola extrovercia považovaná za úplne normálnu. To práve tí introvertní boli divní. Dnes je to už inak, no podľa niektorých psychológov ešte existuje aj zlatá stredná cesta uprostred dvoch extrémov. Nazývajú ju pojmom ambivert.

Prvé základy tejto charakterovej typológie položil už Robert McCrae v roku 1992, ktorý sa venoval skúmaniu takzvaného modelu big five alebo piatich osobnostných dimenzií. Zistil totiž, že väčšina ľudí sa na škále tohto modelu nachádza niekde uprostred. To znamená, že nespĺňajú úplné osobnostné črty extroverta ale ani introverta.

Štúdiu, dokazujúcu psychologickú zlatú strednú cestu uskutočnil v roku 2013 Adam Grant. Testoval 340 ľudí zamestnaných v call centre. Takmer dve tretiny z nich neboli ani extroverti, ani introverti, ale niekde uprostred. Podľa neho ambiverti vedia načúvať a zároveň prejaviť cieľavedomosť, asertívnosť a presvedčiť tak v tomto prípade človeka na druhej strane linky. Nepôsobia ani príliš sebavedomo či zaujato, no aj napriek tomu dokážu plne vypočuť toho druhého.

Tak čo, ste introvert, extrovert alebo ambivert? Zdá sa, že aj samotná psychológia sa zároveň so spoločnosťou ľudí potrebuje vyvíjať vpred.

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť