Nezaradené

Poznáte zvyky zahraničných krajín? Prečítajte si, čomu by ste sa mali vyhnúť v 15 štátoch

Iný kraj, iný mrav. Každá krajina ma svoje zvyklosti a spôsoby, ktorými sa odlišuje od ostatných. Preto ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, mali by ste vedieť, čo sa patrí a čo nie. V tomto článku sa dočítate pár tipov, ktoré by ste nemali robiť v 15 krajinách sveta.

 1. V Chile nejedzte rukami. Stolovanie sa v tejto krajine berie omnoho formálnejšie než u nás.
 2. V Chorvátsku naraz nedvíhajte palec, ukazovák a prostredník (ako keď ukazujete číslo 3). Toto gesto môže byť zamenené so znakom srbského nacionalizmu.
 3. V Singapure môžete dostať pokutu za mnoho vecí. Napríklad za kŕmenie vtákov, pľuvanie, fajčenie, jedenie v hromadnej doprave či rozhadzovanie smetí.
 4. V Indii si dajte pozor na bozkávanie na verejnosti – môžete skončiť vo väzení. V tejto krajine je taktiež neprípustný fyzický kontakt s opačným pohlavím (nepodávajte ruku ani neobjímajte pokým to domáci nenavrhne).
 5. Vegáni si vo Francúzsku na svoje neprídu. Len veľmi málo domácich sa stravuje vegánsky. Taktiež by ste nemali hovoriť o peniazoch a od Francúzov nečakajte, že s vami budú hovoriť po anglicky. Ich vzdelávací systém sa veľmi nezameriava na cudzie jazyky.
 6. V Japonsku by ste nemali nechávať sprepitné, objímať ľudí, ktorých ste práve spoznali a na eskalátoroch by ste nemali stáť na nesprávnej strane. Snažte sa správať tak ako domáci.
 7. Mexiko sa neustále rozvíja, preto by ste seba ani svoju krajinu nemali povyšovať. Taktiež všetko berte s rezervou, Mexičania majú veľký zmysel pre humor. A nebojte sa všetko vyskúšať. Domácim sa páči, keď sa snažíte hovoriť ich rečou alebo keď sa zapájate do ich tradícií.
 8. Na Novom Zélande si nezameňte „aussie“ (prezývka Austrálčanov) s „kiwi“ (prezývka Novozélanďanov). Nerobte si srandu z rugby, Pána prsteňov a anglickej kráľovnej – tieto tri témy berú Novozélanďania veľmi vážne. Taktiež sa nečudujte, ak uvidíte bosých ľudí. Pre domácich je to prirodzené.
 9. V Nórsku nezízajte na obnažených ľudí. Nóri sa zvyknú prezliekať na verejnosti a ostatní slušne odvrátia zrak. Nepýtajte na kostoly, nakoľko to domáci považujú za neslušné. A neočakávajte ani špeciálne zaobchádzanie a formality – Nóri sú dosť neformálni a všetci si tykajú.
 10. V Rusku by ste nemali darovať párny počet kvetov, tie patria len na hroby. Nespoliehajte sa na kreditnú kartu, keďže na mnohých miestach sa dá platiť len v hotovosti. A nečudujte sa, ak budú Rusi príliš kritickí voči vláde.
 11. Gesto OK (spojený palec a ukazovák a zvyšné prsty vystreté) je v Turecku považované za obscénnosť. Taktiež sa vyhnite nadmernej konzumácii alkoholu – byť opitý je považované za hanbu. Na verejnosti by ste si tiež nemali fúkať nos a špárať sa v zuboch.
 12. Vo Veľkej Británii sa určite nesnažte predbiehať v rade, nepýtajte sa na zárobky ostatných a nepozývajte ľudí k sebe domov, až kým ich dobre nepoznáte.
 13. V Írsku nepoužívajte frázu „top of the morning“ – je zastaralá. Nesnažte sa napodobniť írsky prízvuk – domáci nič také ako írsky akcent nepoznajú. Rozoznávajú len akcenty z rôznych regiónov Írska. Taktiež by ste nemali byť držgroš. Ak v krčme pijete, buďte pripravení na zaplatenie niekoľkých kôl.
 14. V Nemecku určite nehajlujte, môžu vás za to zatknúť. Nezízajte na ľudí, inak vás budú považovať za nevychovaného alebo mentálne postihnutého. Nemcom trvá, kým sa skamarátia a preto nebuďte hneď príliš priateľskí. Taktiež nikomu neblahoželajte predčasne. Podľa povery môže daná osoba zomrieť ešte pred narodeninami.
 15. V Keni si nerobte srandu z náboženstva – väčšina domácich je veriaca. Nebuďte netrpezliví – len málo domácich chodí načas. V zmiešanej spoločnosti nehovorte o sexe a neoslovujte ľudí krstným menom, pokým vám to sami nenavrhnú.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť