nocna mora
Jednohubky, Zaujímavosti

Pozrite sa na to, aký význam majú sny a nočné mory v našom živote. U ktorých ľudí sa nočné mory vyskytujú najčastejšie?

Snívanie je základným aspektom ľudského života a zohráva významnú úlohu v psychickom a emocionálnom vývoji jednotlivcov. Snívanie umožňuje jednotlivcom spracovať a integrovať svoje myšlienky, emócie a skúsenosti, čo im pomáha pochopiť ich bdelý život. Nočné mory sú na druhej strane typom sna, ktorý môže byť znepokojujúci a desivý a môže tiež zohrávať významnú úlohu pri formovaní psychického stavu jednotlivca.

Sny sú prirodzeným javom, ktorý sa deje počas fázy spánku REM, čo je štádium, v ktorom ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou snívajú. Sny môžu byť živé, farebné a často pôsobia reálne, aj keď sú výtvorom mysle. Sny môžu mať mnoho podôb, od jednoduchých a všedných po zložité a hlboké a môžu byť ovplyvnené skúsenosťami, emóciami a myšlienkami jednotlivca v bdelom stave.

Jednou z hlavných úloh snov je umožniť jednotlivcom spracovať a integrovať svoje skúsenosti, zážitky a emócie. Sny môžu jednotlivcom pomôcť pochopiť ich bdelý život tým, že im poskytnú priestor na spracovanie svojich myšlienok a emócií. Sny môžu tiež pomôcť jednotlivcom zapamätať si dôležité informácie, pretože mozog počas spánku upevňuje spomienky, vysvetľuje health.clevelandclinic.org.

Okrem psychologických a emocionálnych výhod môžu sny jednotlivcom poskytnúť aj pocit potešenia. Snívanie známe ako lucidné, je typom sna, kde si jednotlivci uvedomujú, že snívajú a môžu kontrolovať obsah svojich snov, čo môže byť pre niektorých príjemným zážitkom.

U koho sa nočné mory vyskytujú častejšie?

Nočné mory sú typom sna, ktorý môže byť znepokojujúci a desivý. Môžu byť spôsobené rôznymi faktormi vrátane stresu, traumy, úzkosti a depresie. Nočné mory môžu spôsobiť, že sa človek zobudí s pocitom úzkosti, strachu a dezorientácie a môžu mať tiež významný vplyv na psychický stav, hovorí harvard.edu. Ak sa však nočné mory stanú chronickými alebo závažnými, môžu mať negatívny vplyv na duševné zdravie jednotlivca. Chronické nočné mory môžu viesť k poruchám spánku a nespavosti a takisto môžu tiež prispieť k rozvoju úzkosti a depresie.

Posttraumatická stresová porucha známa pod skratkou PTSD je pravdepodobne najviac skúmanou príčinou nočných môr. Pre tých, ktorí nevedia, tak PTSD je psychická porucha, ktorá sa môže vyvinúť u ľudí, ktorí prežili alebo boli svedkami traumatického zážitku, ako je napríklad vojna, násilná trestná činnosť, sexuálne napadnutie, nehoda alebo katastrofa. V skutočnosti sú nočné mory častým problémom u ľudí s touto poruchou a často sa sny využívajú na jej diagnostiku. Podľa štúdie z University of Pittsburgh School of Medicine z roku 2009 publikovanej v Sleep Medicine Clinics trpí častými nočnými morami až 80 % ľudí s posttraumatickou stresovou poruchou. Ďalšia štúdia z roku 1998, ktorá analyzovala údaje z National Vietnam Veterans Readjust Study, zistila, že pravidelné nočné mory hlásilo 52 % vojnových veteránov a iba 3 % civilných účastníkov. Nočné mory sú u ľudí s PTSD nielen bežnejšie, ale i častejšie, čo znamená, že sa môžu objavovať až niekoľkokrát za týždeň.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.