praca
Zaujímavosti

Práca na zmeny vám po čase vygumuje mozog

Práca na zmeny, podľa vedcov drasticky poškodzuje myslenie a pamäť ..

Pracovať na zmeny, predovšetkým v noci, značne poškodzuje myslenie a pamäť. Keď takto človek pracuje desať alebo viac rokov, jeho mozog je oproti iným rovnako starým ľuďom opotřebovanější a starší o zhruba 6,5 ​​roka. Tvrdí to štúdia francúzskych a britských vedcov, o ktorej dnes informujú médiá oboch krajín.

Práca v noci a v časovo rôznych zmenách sa už dlhší čas považuje za možnú hrozbu pre ľudské zdravie. Podporuje zrejme vytváranie napríklad žalúdočných vredov, kardiovaskulárnych chorôb a niektorých typov rakoviny. Vedci na oboch stranách Lamanšského kanála teraz desať rokov skúmali, aký vplyv má na kognitívne schopnosti zamestnancov.

Výskum ukázal, že negatívne vplyvy výmennej prevádzky na kognitívne schopnosti u človeka pretrvávajú najmenej päť rokov po skončení podobnej práce. Miera a povaha vplyvov sa ale u jednotlivcov veľmi líši, poznamenal odborník z ústavu CNRS v juhofrancúzskom Toulouse Jean-Claude Marquiém ktorý výskum koordinoval. Možnými dôsledkami výmennej prevádzky na ľudské zdravie sa podľa neho budú vedci ďalej zaoberať.

Nočné zmeny v pravidelnej kombinácii s dennými službami už v roku 2007 odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) označili za pravdepodobný spúšťač rakovín, pretože narušujú biologický rytmus človeka. Švédska štúdia z roku 2011 varovala, že nočná práca zdvojnásobuje riziko, že mladého zamestnanca postihne roztrúsená skleróza. V roku 2012 francúzski vedci došli k záveru, že u žien pracujúcich v noci je riziko vzniku rakoviny prsníka asi o 30 percent vyššie ako u ostatných žien.

Dá sa s tým niečo robiť?

Autori najnovšieho francúzsko-britského výskumu odporúčajú k obmedzeniu negatívnych vplyvov výmenného prevádzky napríklad to, aby zamestnanci boli pod prísnym lekárskym dohľadom a zamestnávateľ sa snažil ich prácu lepšie organizovať, predovšetkým čo najmenej narušiť ich hlavné fázy spánku.

Ľudia, ktorí pracovali aj v noci, majú oproti ostatným väčšie problémy so spánkom aj v dôchodku, uviedol profesor Derk-Jan Dijk z výskumného ústavu v grófstve Surrey v juhovýchodnom Anglicku. „Už pripúšťame, že výmenná prevádzka nie je zrejme dobrá pre naše fyzické zdravie, ale teraz sa ukazuje, že je tým postihnutá aj funkcia mozgu. Myslím, že toto poznanie prekvapí mnoho ľudí, „ povedal pre stanicu BBC tento spoluautor nového výskumu.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.