Nezaradené

Prečo chutí pomarančový džús po umytí zubov tak odporne?

Možno si myslíte, že dôvod, prečo po zubnej paste chutia niektoré veci ako je napríklad pomarančový džús tak hrozne, je zapríčinený mentolovou príchuťou zubnej pasty nezlučujúcou sa s inými chuťami. V skutočnosti to tak nie je. Za ozajstného vinníka sa považujú dve zlúčeniny, ktoré sa vo všeobecnosti pridávajú do zubných pást –  laurylsulfát sodný a laurethsulfát sodný, ktoré sú aniónovými tenzidmi, čo znamená, že znižujú povrchové napätie vody.

Prečo ich zubné pasty obsahujú? Lebo pracujú na báze detergentu a speňujú pastu, aby sa tak mohla ľahšie rozšíriť v ústach. Okrem čistiaceho účinku tu ide aj o to, že zubná pasta u vás vytvára pocit, že niečo robí (čím viac peny, tým lepšie, však?) a to využívajú výrobcovia, pretože zistili, že je to skvelý spôsob ako prinútiť ľudí kúpiť si viac ich výrobku.

Mentolová príchuť je pridávaná z toho istého dôvodu. Zanecháva vaše ústa čisté a svieže; hlavne keď je rozptýlená po celých ústach.

toothpaste-and-acne img: yoderm.com

 

Ako Tracy Sinclair, bývalá manažérka značka Oral-B, uviedla v knihe The Power of Habit (Sila zlozvyku) od autora Charlesa Duhigga.

 

Spotrebitelia potrebujú nejaký signál, že produkt funguje. Môžeme vytvoriť hocijakú chuť zubnej pasty – čučoriedky, zelený čaj,… – kým nie je cítiť chladivé štípanie, ľudia nemajú pocit, že ich ústa sú čisté. Štipľavá príchuť nijako účinok zubnej pasty nezlepšuje. Len to presviedča ľudí, že pasta robí svoju prácu.

 

Laurylsulfát sodný vzájomne pôsobí s chuťovými receptormi sladkej chuti, pričom ich znecitlivuje a otupuje tak sladkú chuť. Okrem toho to tiež v ústach ničí fosfolipidy, čo sú zlúčeniny, ktoré majú rovnaký typ účinku ako laurylsulfát sodný na sladké chuťové poháriky, s výnimkou tých fosfolipidov, ktoré tlmia horké chuťové poháriky.

 

Výsledkom je, že vaše sladké chuťové poháriky sú tlmené, zatiaľ čo horké sa stávajú citlivejšími. Takže keď pijete pomarančový džús, ktorý má spravidla neodolateľnú sladkú chuť, ktorá prekrýva zásadnú horkú chuť, džús bude chutiť úplne inak – v tomto prípade veľmi horko.

 

Takže ak z nejakého dôvodu vaša ranná rutina zahŕňa čistenie zubov pred raňajkami, môžete jednoducho nájsť zubnú pastu, ktorá neobsahuje laurylsulfát sodný a laurethsulfát sodný. Tak jedlo, ktoré si dáte hneď po umytí zubov, nebude chutiť odporne, samozrejme, ak si sami nenavaríte niečo nechutné.

 

Bonusový fakt:

Bolo preukázané, že laurylsulfát sodný pôsobí ako silný repelent. Taktiež existuje dôkaz, že keď je rozptýlený na pokožke, pôsobí ako efektívny mikrobicíd. Zvlášť účinný je v boji proti infekčným vírusom ako herpes simplex a HIV.

img: http://obrazky.4ever.sk/

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť