horoskop titula
Jednohubky, Zaujímavosti

Prečo horoskopy vždy vyjdú? Toto sa schováva za tajomstvom, prečo im veríme

„Nemusíš sa nechať obrať o sny, len si lepšie premysli, ako ich môžeš dosiahnuť bez toho, aby si iných podrazil. Ak zostaneš ctižiadostivý ako doteraz, úspech sa k tebe zaručene, hoc pomaly dostane. V osobnom živote je všetko v poriadku, nevyvolávaj konflikty pre nič. Hnev v domove vystrieda nový vietor. Bude sa ti tiež dariť lepšie finančne, než tomu bolo rok dozadu a to vďaka tvoje tvrdej práci a usilovnosti.“ Pravdepodobne si sa aj ty čiastočne našiel v tomto horoskope, hoci je pozliepaný z rôznych horoskopov.

Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo horoskopy takmer vždy vyjdú?

Začnime ale tým, že história horoskopov siaha približne do obdobia 3 000 rokov pred Kristom. Predpokladá sa, že vznikli niekedy v období, keď sme ako ľudia začali pozorovať astronomické cykly.

Prečo horoskopy sedia na ľudí?

Ak sa na teba hodí horoskop, s ktorým sme začali tento článok, tak to nie je náhoda. Stal si sa totiž obeťou takzvané Forerovho efektu (tiež známeho aj ako Barnumov efekt), približuje YouTube kanál What the Fact?.

Tento efekt hovorí o tom, že ľudia majú tendenciu veriť všeobecným a vágnym vyhláseniam, ako keby boli priamo ušité na nich. Tento efektu funguje o to lepšie, ak sú nám myšlienky podávane v pozitívnom slova zmysel a osobnom duchu. To je dôvod, prečo sú horoskopy podávané v neurčitej a nekonkrétnej osobe, pričom ich autori často dbajú na to, aby tam prevládali pozitíva nad negatívami, s ktorými sa radi stotožníme.

Taktiež treba povedať, že v prípade astrológie si ľudia často filtrujú a interpretujú tvrdenia z horoskopov tak, aby zodpovedali ich osobným skúsenostiam a vlastnostiam. To znamená, že ak horoskop spomína napríklad „náročné obdobie“, ľudia si ich často vysvetľujú ako odkaz na osobné ťažkosti, ktoré práve prežívajú, čím sa zvyšuje ich viera v jeho presnosť​.

Barnumov efekt je pomenovaný po slávnom šoumenovi P.T. Barnumovi, ktorý využíval tento trik na ohromenie svojho publika.

Forerov experiment

Tento efekt otestoval psychológ Bertram Forer ešte v roku 1948, ktorý dal svojim 39 študentom vyplniť dotazník s tým, že na ich základe vytvorí pre každého študenta osobnostný profil. Trvalo to 14 dní kým, študentom vypracoval profil. Následne študentov požiadal, aby ho vyhodnotili, ako na nich sedí. A výsledok? Väčšina študentov považovala osobný profil za spracovaný dobre, že ich vystihuje. Študenti presnosť výsledkov experimentu prisudzovali jeho schopnostiam a skúsenostiam. Na stupnici od 1 do 5 mal priemerné hodnotenie 4,26 bodu.

Ako asi ale tušíš, tak to malo jednej háčik. Posudok dostal každý študent rovnaký, pričom sa skladal z vágnych viet, ktoré odpísal z astrologickej knihy. Je prakticky nemožné, aby si vedľa seba sadlo takmer 40 rovnakých ľudí, no napriek tomu, boli so svojim vypracovaným profilom spokojní. Tento istý princíp používajú aj tvorcovia horoskopov.

Mimochodom, vedel si, že keď starí Babylončania pozorovali hviezdy, tak si všimli, že niektoré udalosti sa opakujú v pravidelných intervaloch? To sa následne prenieslo aj na konšteláciu hviezd pri narodení, ktorá mala ľuďom určovať nielen ich budúcnosť, ale aj ich charakterové vlastnosti. A týmto vznikla astrológia.

Kedy vznikol moderný horoskop?

Mimochodom, moderné horoskopy vznikli v roku 1930. Ako konkrétny dátum sa udáva 24. 8. 1930. Za ich vznikom stojí astrológ R.H. Naylor, ktorý mal vypracovať a napísať príbeh, akú budúcnosť čaká princeznú Margaret Rose do nedeľného vydania novín, ktorá sa narodila 21. 8. toho istého roka. Ku tomuto príbehu pridal aj pár odstavcov pre ostatných ľudí narodených v tom istom týždni, čo ich čaká. Tieto predpovede vyvolali tak veľký záujem medzi čitateľmi, že sa vo Veľkej Británii zrodila pravidelná rubrika, ktorou už ako tušíš, boli horoskopy. Následne sa horoskopy v priebehu krátkej chvíli dostali do zvyšku sveta.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.