modre oci
Nezaradené

Niekoľko dôvodov prečo je bozkávanie nielen príjemné, ale aj zdravé

Vedeli ste, že bozkávanie pôvodne vzniklo ako spôsob na prenášanie baktérií a vírusov medzi jednotlivcami, aby si posilnili imunitu?

Išlo o tzv. „prírodné očkovanie“. Môžeme teda tvrdiť, že bozkávanie je nielen príjemné, ale aj zdravé.

Bozkávanie uvoľňuje stres, vyplavuje endorfíny, zrýchľuje tlkot srdca a znižuje cholesterol. Táto príjemná činnosť môže slúžiť ako nový spôsob pre získavanie hormónov, napr. testosterónu.

Sliznice vo vnútri úst sú pre testosterón priepustné. Počas bozkávania sa testosterón z úst muža prenesie do ženských a odtiaľ je membránami v slizniciach absorbovaný. To u žien zvyšuje žiadostivosť a šancu, že po bozkoch dôjde aj k niečomu viac.

Andrea Demirjianova, autorky knihy Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o najsladších pôžitkoch života, verí, že jeden bozk denne dokáže zabrániť mnohým chorobám. Vo svojej knihe sa podelila s dôvodmi, prečo je tomu tak.

giphy

img: giphy.com

Znižuje krvný tlak, zmierňuje kŕče a bolesti hlavy

Bozkávanie rozširuje krvné cievy, čo pomáha znižovať krvný tlak. Rozšírené cievy napomáhajú zmierňovať bolesti, obzvlášť bolesti hlavy a kŕče počas menštruácie.

Bojuje so zubným kazom

Keď sa bozkávate, zvyšuje sa produkcia slín. Tie zmývajú zo zubov povlak, ktorý môže viesť k tvorbe zubných kazov.

Vyplavuje hormóny šťastia

Bozkávanie vedie k uvoľňovaniu hormónov šťastia akými sú serotonín, dopamín a oxytocín. Tieto hormóny pomáhajú utužovať partnerské vzťahy.

giphy (2)

img: giphy.com

„Oxytocín je hormón lásky. Čím sú jeho hladiny vyššie, tým vyššia je kapacita na lásku. Zistili sme, že tí, ktorí si nedokážu vytvoriť trvalý vzťah, majú nízke hladiny oxytocínu,“ vysvetľuje psychoterapeut Arthur Janov, Ph.D., autor knihy Biológia lásky a riaditeľ zdravotného strediska v Santa Monica v Kalifornii.

Ešte zaujímavejšie je, že bozkávanie aktivuje v mozgu rovnaké centrá ako odmena či závislosť. Výskumníci ďalej uvádzajú:

Bozkávanie sa mohlo vyvinúť ako spôsob stimulácie mozgových systémov zodpovedných za pohlavné funkcie, romantickú lásku a naviazanosť na iných ľudí. Zmyslom bolo, aby ľudia vyhľadávali rôznych partnerov, potom aby zamerali svoju pozornosť na jedného pre párenie. No a nakoniec, aby boli schopní tolerovať svojho partnera dosť dlho na to, aby spolu dokázali vychovať potomstvo. Vaše pery sú tiež husto osadené nervovými zakončeniami, ktoré sú stimulované dotykom pier druhého človeka. Po ich aktivácii dochádza k vylučovaniu mazu, o ktorom sa predpokladá, že hrá úlohu pri párení.

giphy (1)
img: giphy.com

Spaľuje kalórie

Nenahradí síce cvičenie, avšak vášnivý bozk dokáže spáliť 8 až 16 kalórii. Čo je na bozk pomere slušné.

Zvyšuje vaše sebavedomie

Štúdia zistila, že muži, ktorým sa dostalo vášnivého bozku pred odchodom do práce zarobili viac peňazí. To naznačuje, že bozk robí ľudí šťastnejšími, sebavedomejšími a produktívnejšími v práci.

Zvýrazňuje a napína svaly na tvári

Energický bozk vám pomáha vytvarovať krk a sánkovú čiaru. Dosahuje to tým, že precvičuje a napína niekoľko tvárových svalov.

giphy (3)

img: giphy.com

Otestuje kompatibilitu vášho partnera

Bozk je silným merítkom prvotnej príťažlivosti k inej osobe. A to natoľko, že väčšina mužov a žien uviedli, že prvý bozk môže byť rozhodujúci pre pokračovanie flirtu.

Konkrétne ženy dávajú väčší dôraz na bozkávanie ako na „prístroj ohodnocujúci partnera“ nielen na začiatku vzťahu, ale aj počas jeho trvania.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť