modre oci
Nezaradené

Prečo je Kalifornium také drahé a na čo sa vlastne používa?

Periodická tabuľka prvkov je rozsiahla, ale v bežnom živote sa stretávame len s niektorými názvami prvkov z nej.

Mnoho je pomenovaných po významných ľuďoch, alebo krajinách a miestach, kde boli nájdené, alebo vyrobené. Niektoré v prírode budeme hľadať márne. Zaujímali vás niekedy tieto prvky?

Jedným z nich je aj Kalifornium, na ktoré sme si posvietili. Na čo sa používa? Prečo má tak vysokú cenu?

Tak pre začiatok, používa sa ako zdroj neutrónov, jeden mikrogram Kalifornia-252 vyžiari 2,3 milióna neutrónov každú sekundu. Pýtate sa na čo to je dobré? Zíde sa vám to, pokiaľ chcete naštartovať nukleárny reaktor.

Používa sa aj pre akúsi „prenosnú spektroskopiu„. Funguje približne na takomto princípe: poznáme rádioaktívne žiarenie izotopov mnohých prvkov. Takže ak pomocou Kalifornia atómy vo vzorke premeníme na ich rádioaktívne izotopy, môžeme poľahky zistiť, o aké prvky sa jedná, len analyzovaním vydávaného žiarenia.

Ďalšie využitie nachádzame pri vytváraní ťažkých prvkov. Kalifornium, alebo napríklad aj Einsteinium sa bombarduje časticami, aby tak vznikli ešte ťažšie atómy.

angrysquirrelstudio.com

Niekedy sa používa aj v medicíne pri zabíjaní rakovinových buniek. Inžinieri ho tiež používajú, ak chcú správne umiestniť ropný vrt. Vodík v nahromadenej rope odráža Kaliforniom emitované neutróny omnoho lepšie ako okolitá skala. Využíva sa aj v neutrónovej rádiografii a podobne. Prečo je ale také drahé?

Keď sa chcete dopracovať ku Kaliforniu, musíte začať s prvkom zvaným Curium. To sa ale vôbec nezískava ľahko. Dostanete ho z vyhoreného jadrového paliva. Z tony máte približne 20 gramov. Potom toto Curium musíte umiestniť na veľmi dlhú dobu do reaktora, kde ho bombardujete časticami. Následne musíte vyizolovať Kalifornium-252 od ďalších asi 20tich stabilných izotopov. Bohužiaľ, toto sa praktizuje len na dvoch miestach na svete – v Oak Ridge National Laboratory v USA a vo Výskumnom ústave atómových reaktorov v Rusku. Oak Ridge vyrobí asi pol gramu ročne. No a aby toho nebolo málo, polčas rozpadu Kalifornia je 2,646 roka. Správne, nie je to dvetisíc štyristo šesťdesiatštyri, ale niečo cez dva a pol roka. Jeho zásoby sa tak pomerne rýchlo míňajú, aj keď sa s ním vôbec nepracuje.

To sú hlavné dôvody, prečo si zaplatíte okolo 27 miliónov dolárov za gram.

titulná fotografia: kickassfacts.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť