kon a podkova
Jednohubky, Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo kone nosia „obuv“?! Pozrite sa na dôvody, čo nás vedie k tomu, že kone podkúvame

Pred tým, ako sa vyberieme von, tak sa obujeme do tenisiek. Pre väčšinu z nás je to normálna vec, no pre zvieratá nie. Ale aj napriek tomu, niektoré druhy zvierat, nosia obuv, hoci vyzerá inak ako tá naša. Už asi tušíte, o kom je reč. Áno, o koňovi! Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo kone obúvame, hoci vo voľnej prírode behajú bez podkov? Na túto tému sa pozrel bližšie portál univerzity University of Illinois College of Veterinary Medicine.

Bežná podkova môže mať kľudne aj pol kilogramu, prípadne viac pri väčšom koňovi. Je preto ťažko uveriť, že tieto kovové veci sa skutočne prichytávajú na kopytá koní. Mnoho druhov koní chodí sa celý rok ako je dlhý, „nevyzúva“ a chodí s podkovami. Rovnako treba povedať, že bežnému koňovi sa menia podkovy v priemere jedenkrát za štyri až osem týždňov. Je to z dôvodu, že počas tejto doby môžu byť kopytá koní vystavené opotrebeniu, rastu a zmenám, ktoré si vyžadujú údržbu a prípadnú výmenu podkov. No poďme sa ale pozrieť bližšie na to, prečo ich vlastne potrebujú.

Prečo potrebujú kone podkovy?

Je pravdou, že nie každý kôň musí nosiť podkovy, no tie zdomácnené, by mali. Hlavným účelom podkov je ochrana kopýt koní. Kopytá koní sú podobné ľudským nechtom a tvorí ich hlavne keratín. Preto sa treba o kopytá starať, ako sa starajú aj ľudia o svoje nechty. Divoké kone sa túlajú po rôznych druhoch terénu. Toto pomáha opotrebovať ich kopytá a udržuje ich krátke a v zdravom stave. Navyše, divoký kôň žijúci v suchom klíme chodí väčšinu času po tvrdých povrchoch, čo robí ich kopytá silnejšími a hrubšími. Kôň s hrubými kopytami sa pravdepodobne nezraní, ak stúpi na ostrú vetvičku alebo kameň.

Teraz si predstavte prostredie, v ktorom žijú domestikované kone. Žijú prevažne na farmách a rančoch. Zem, po ktorej chodia, je mäkká a možno aj bahnitá. Relatívne mäkká pôda, po ktorej chodí domestikovaný kôň, nezosilňuje jeho kopytá. Kopytá domestikovaných koní sa s plynulým časom stávajú menej pevnými v dôsledku povahy pôdy, po ktorej sa pohybujú. Výsledkom je, že sa môžu rýchlejšie opotrebovať a môže sa odhaliť vnútorné kopyto koňa, ktoré je citlivé na dotyk. To môže motivovať niektorých majiteľov koní, aby ich podkovali. Inými slovami, Podkovy poskytujú ochranu kopýt koní pred tvrdými, nerovnými a nebezpečnými povrchmi, ako sú kamene, skaly či asfalt. Pomáhajú zmierniť nárazy a odolávať opotrebeniu, čím udržujú kopytá v lepšom stave.

Rovnako treba povedať, že domestikované kone častokrát nesú väčšiu váhu ako tie divé. Má to jednoduchý dôvod, buď ich využívajú na prácu alebo nosia jazdcov rôznych veľkostí. Táto dodatočná váha prispieva k rýchlejšiemu oslabeniu a opotrebovaniu kopýt, či môže spôsobiť ich zlomenie alebo prasknutie.  Zároveň treba povedať, že niektoré podkovy sú navrhnuté s cieľom podporiť špecifické športové alebo pracovné aktivity koní. Napríklad podkovy pre dostihové kone môžu byť ľahšie a umožňovať rýchlejší beh, zatiaľ čo podkovy pre ťažné kone môžu poskytovať väčšiu stabilitu a odolnosť pri ťahaní ťažkých bremien.

Taktiež treba povedať, že kone častokrát vykonávajú potrebu v stajniach, kde strávia veľkú časť dňa. Moč obsahuje amoniak, ktorý prispieva k rozkladu mäkších tkanív vrátane kopýt.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.