alkohol a zeny
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo na ženu vplýva alkohol viac, hoci vypila rovnaké množstvo alkoholu ako muž s rovnakou hmotnosťou?

Ako sa správate po vypití alkoholu? Aj keď alkohol ovplyvňuje jednotlivcov rôznymi spôsobmi, všeobecne sa rýchlo vstrebáva z tráviaceho systému do krvného obehu. Koncentrácia alkoholu v krvi dosahuje maximálne hodnoty v priebehu 30 až 45 minút, podľa informácií z Národného inštitútu pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus.

Metabolizácia alkoholu, čo je chemický proces jeho rozkladu a následného vylúčenia z tela, prebieha pomalšie ako jeho absorpcia. Konzumáciou väčšieho množstva alkoholu, ak sa dokáže metabolizovať, môže dôjsť k intoxikácii, čo spôsobí zvýšenie hladiny alkoholu v krvi.

V európskych jednotkách sa ako štandardný nápoj považuje 3,5 decilitra piva, 1,5 decilitra vína alebo 0,45 decilitra destilovaných liehovín s obsahom alkoholu 40%. Všetky tieto nápoje obsahujú približne rovnaké množstvo alkoholu, ktorého hmotnostná zložka činí asi 15 gramov.

Ľudia často zaznamenávajú menej výrazné účinky pri konzumácii piva alebo vína. Tento jav môže byť spôsobený tým, že voda prítomná v týchto nápojoch vytvára väčší objem tekutiny na vypitie v porovnaní s rovnakým množstvom alkoholu obsiahnutého v tvrdých liehovinách.

Alkohol a chronicka bolest (2)

Zdroj: Vinicius „amnx“ Amano z Unsplash

Viaceré vplyvy stoja za odlišnými účinkami alkoholu na ľudský organizmus

Vplyv genetiky, telesnej hmotnosti, pohlavia, veku, typu konzumovaného nápoja, prítomnosti jedla v žalúdku, liekov v organizme a celkového zdravotného stavu má za následok individuálnu reakciu ľudí na alkohol.

Genetika hrá kľúčovú úlohu v tom, ako organizmus metabolizuje alkohol. Alkohol je rozkladaný prostredníctvom troch enzýmov. Výskum ukazuje, že existujú genetické variácie v génoch, ktoré tieto enzýmy kódujú. Tieto rozdiely môžu viesť k individuálnym rozdielom v metabolizácii alkoholu. Napríklad, rôzne hladiny týchto enzýmov u osôb s východoázijským pôvodom môžu spôsobiť sčervenanie tváre, nevoľnosť a rýchly tep srdca, čo robí konzumáciu alkoholu nepríjemnou aj pri malých množstvách. Národný inštitút pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus uvádza, že genetické rozdiely v týchto enzýmoch môžu pomôcť vysvetliť prečo niektoré etnické skupiny vykazujú vyššiu alebo nižšiu náchylnosť k alkoholovým problémom.

Účinok alkoholu na centrálny nervový systém je ovplyvnený množstvom alkoholu v krvi a celkovým objemom krvi v tele. Tento faktor vychádza z toho, že alkohol je distribuovaný v tele pomocou vody v krvnom obehu. Čím viac vody je v krvi, tým menej koncentrovaný je alkohol.

Všeobecne platí, že osoby s nižšou telesnou hmotnosťou majú menej krvi a vody v tele. To znamená, že pri konzumácii rovnakého množstva alkoholu ako ťažší jedinci, menší ľudia majú tendenciu mať vyšší obsah alkoholu v krvi.

Rozdielna reakcia muža a ženy na rovnaké množstvo alkoholu

Všeobecne platí, že muži môžu vypiť viac alkoholu než ženy rovnakej hmotnosti. Dôvodom je fakt, že ženy majú v tele menej vody ako muži s podobnou telesnou hmotnosťou. Keďže alkohol sa v tele mieša s vodou, ženy majú po vypití rovnakého množstva alkoholu tendenciu mať vyššiu koncentráciu alkoholu ako muži rovnakej hmotnosti. Navyše, ženy majú nižšie hladiny jedného z enzýmov, ktoré metabolizujú alkohol, čo znamená, že alkohol, ktorý vypijú, zostáva v ich tele dlhší čas. V dôsledku toho je mozog a ďalšie orgány žien vystavené vyššiemu množstvu alkoholu a jeho toxickým metabolitom pri rovnakom množstve konzumácie v porovnaní s mužmi.

Vek ale aj obsah žalúdka zohrávajú významnú rolu pri vstrebávaní alkoholu

S pribúdajúcim vekom ľudia zvyčajne získavajú vyšší podiel telesného tuku k svalovej hmotnosti a menej vody v tele. Toto znamená, že pri rovnakom množstve konzumovaného alkoholu môžu mať starší jedinci s rovnakou hmotnosťou vyššiu koncentráciu alkoholu v krvi ako mladší jedinci. Okrem toho mnoho starších ľudí užíva lieky na predpis a voľnopredajné lieky, ktoré môžu reagovať s alkoholom. Pomalší reakčný čas a problémy so zrakom a sluchom vystavujú starších jedincov, ktorí sú intoxikovaní, vyššiemu riziku pádov a dopravných nehôd. Odporúča sa, aby ľudia starší ako 65 rokov, ktorí konzumujú alkohol, obmedzili svoj príjem na maximálne 1 nápoj denne.

Rýchlosť absorpcie alkoholu závisí aj od toho, ako rýchlo sa obsah žalúdka vyprázdňuje do čriev. Jedlá s vysokým obsahom tuku zvyčajne trvajú dlhšie, kým sa prenesú zo žalúdka. Ak konzumujete jedlo pred pitím alkoholu, najmä také s vysokým obsahom tuku, absorpcia alkoholu bude výrazne pomalšia v porovnaní s konzumáciou alkoholu na lačný žalúdok, čo vedie k nižšej hladine alkoholu v krvi.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.