obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo nám naše psy a mačky prinášajú domov mŕtve zvieratá? Ide o darček alebo o niečo iné?!

Ak žijete v rodine s domácim miláčikom, ako je napríklad pes alebo mačka, tak sa vám už pravdepodobne stalo, že vám priniesol iného mŕtveho živočícha. Mohlo ísť napríklad o vrabca, ježka. iné drobné mačiatko a podobne. Pravdepodobne ste na neho skríkli, čo to spravil! No pýtali ste sa niekedy, prečo vám váš zvierací spoločník doniesol mŕtve zvieratko? Čo sa za tým skrýva? Téme sa venoval portál theconversation.com.

Je mŕtve zvieratko darček?

Pravdepodobne ste sa sami seba už opýtali, je to darček, alebo čo to je?! Väčšina z nás si váži divú prírodu a to bez ohľadu na to, či žijeme v meste alebo na dedine. Preto sa možno pýtate, prečo váš domáci miláčik zabil nevinného tvora. Napríklad v Austrálii tento problém dokonca prerástol do takých rozmerov, že pritiahol aj pozornosť politikov, ktorí začali aktívne riešiť, aby sa znížil vplyv mačiek na miestnu divočinu.

„Mačky zabijú ročne miliardy zvierat, hlodavcov aj vtákov. Ak sa vymknú kontrole, mačky môžu byť vnímané ako invazívny druh a hrozba pre pôvodnú divokú zver.“

Hoci keď mačka vykukuje spoza rohu budovy, je to zlaté, no dokáže byť aj vysoko účinným zabijakom! V niektorých situáciách naši domáci miláčikovia prinášajú domov niečo, čo už bolo mŕtve. Mohlo ísť o živočícha, ktorého napríklad zrazilo auto, alebo spadlo sove a podobne. Inými slovami, využil situáciu, aby sa pochválil, „aký je lovec“. Otázkou ale stále zostáva prečo. No netreba zabúdať na to, že zvieratá, hoci žijú v domácnosti, tak stále majú lovecké inštinkty. Veľké mačky vo voľnej prírode, najmä samice, prirodzene trénujú svoje mláďatá lovom koristi, ktorý končí jej usmrtením. Domestikované domáce mačky majú rovnaké inštinkty. Často nedokážu odolať vzrušeniu z lovu a s chuťou sa vydajú za korisťou. No netreba zabúdať ani na to, že aj psy sú predátori a majú to vo svojej DNA.

Biológovia ešte v roku 2015 popísali zaujímavé správanie voľne žijúcich delfínov, ktoré „obdarovávali“ ľudí úlovkami z voľnej prírody, ktorí ich pravidelne kŕmili rybami. Vedci si mysleli, že obdarovanie je v súlade s hraním, zdieľaním koristi a výsledkom pozorovania správania iných živočíchov, ktoré robia to isté. Vedci neskôr ale došli k záveru, že zdieľanie ulovenej zvery môžeme považovať za vyjadrenie konkrétneho vzťahu medzi zvieraťom a človekom. V niektorých prípadoch, keď je správanie pravidelné, môžeme ho opísať aj ako súčasť kultúry zvierat, ako to urobili biológovia delfínov vo svojej vedeckej práci.

Považujú vás za rodinu a chcú sa s vami podeliť

Inými slovami, najzakladanejším dôvodom, prečo k vám mačky ale aj psy, hoci tie pomenej, prinášajú mŕtve zvieratá, je to, že sa k vám správajú ako k rodine, úlovok prezentujú svojmu klanu a snažia sa vás naučiť robiť to isté.

Jedným zo spôsobov, ak chcete obmedziť lovenie divej zvery vašim domácim miláčikom je, keď mu na krk umiestnite zvonček. Vďaka tomu dáte voľne žijúcemu živočíchovi šancu prežiť.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.