Keď namierime pohľad smerom na nočnú oblohu, tak objekty, ktoré tam vidíme, majú svoje mená. Rovnako je to aj s planétami. Všetci vieme, keď hovoríme o Marse alebo o inej planéte, o ktorom vesmírnom telese hovoríme. Je to vďaka tomu, že majú svoje meno, ktoré je rovnaké naprieč celou ľudskou spoločnosťou. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo planéty voláme menami, ktorými ich voláme? Prípadne, viete, prečo našu planétu voláme Zem, hoci pri pohľade na ňu, by viac výstižné bolo pomenovanie „Modrá planéta“. Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.
Mená našich susedov majú mýtický pôvod, Zem ale nie
Meno našej planéty (ako aj ostatných planét) má pomerne dlhú históriu. No zaujímavosťou je, že Zem je jedinou planétou v našej sústave, ktorá nemá mýtický pôvod.
Mená našich susedov v Slnečnej sústave sú pomenované rímskymi menami po rímskych bohoch. Napríklad boh Merkúr, po ktorom je pomenovaná planéta Merkúr, bol rímsky boh obchodu, zisku, šťastia, podvodu či zlodejov. Merkúr je často ale zobrazovaný s krídlami na sandáloch a na klobúku, čo symbolizuje jeho rýchlosť a schopnosť cestovať. Možno sa teraz pýtate, prečo Merkúr sa volá Merkúr. Odpoveď je, že Merkúr obieha okolo Slnka najrýchlejšie zo všetkých planét. Merkúr bol v rímskej mytológii ekvivalentom gréckeho boha Hermesa.
Mars dostal zas svoje meno po pohovy vojny kvôli jeho červenkastému vzhľadu, ktorý pripomínal krv a boj. V gréčtine bol jeho ekvivalentom boh Áres.
A takto by sme mohli pokračovať ďalej, planétu po planéte.
Prečo Zem voláme „Zem“?
Prečo voláme ale našu planétu tak, ako ju voláme? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie s portálom livescience.com, ktorý túto tému preštudoval podrobne.
Anglický názov našej planéty je „Earth“, teda Zem. Toto slovo má históriu viac ako 1-tisíc rokov a pochádza z praslovanského slova „ertho“. Podobné slová existujú ale aj v iných germánskych jazykoch, napríklad „erde“ v nemčine, „aarde“ v holandčine a „jord“ v dánčine či švédčine.
Taktiež treba povedať, že korene týchto slov pochádzajú z čias, keď ľudstvo si riadne neuvedomola, že Zem je vlastne planéta.
Čo ale symbolizuje názov našej planéty?
Ako sme už vyššie spomínali, žiadneho boha za našou planétou nehľadajte, ako je to u našich susedov. Názov Zeme sa používal na opis zeme alebo pôdy.
Zaujímavosťou je, že v anglických prekladoch Biblie sa termín „Earth“ tiež používal na opis suchej zeme, ktorú Boh stvoril, a odlíšil ju od morí. Toto biblické použitie posilnilo neskôr asociáciu termínu so zemou.
Podobne to je v prípade latinského slova „terra“, ktoré sa používalo v počas Rímskej ríše. Toto slovo ovplyvnilo slovo pre Zem v mnohých románskych jazykoch, ako je „terra“ v taliančine a portugalčine, „tierra“ v španielčine a „terre“ vo francúzštine.
Názov „Zem“ je teda výsledkom starovekých jazykových koreňov a vývoja ľudského chápania nášho miesta v kozme. Zároveň, na rozdiel od iných planét pomenovaných podľa mytologických postáv názov Zeme odráža jej základné spojenie so zemou pod našimi nohami, čo je koncept hlboko zakorenený v histórii a jazyku rôznych kultúr, doplňuje web howstuffworks.com.
V minulosti sme Zem volali aj inými slovami
Možno sa teraz pýtate, keď pojem „Earth“ je pomerne mladým, tak ako sme Zem volali predtým. Naša planéta mala viacero mien. Asi tým najznámejším je „Gaia“, čo je pomenovanie, ktoré používali starí grékovia. Rímsky autor Plínius Starší často používal termín „mundus“, čo znamená „svet“ alebo „vesmír,“ a bol používaný na opis Zeme v širšom kontexte.