Určite ste to už videli minimálne na fotke, ak nie naživo. Mnohým mačkám a ďalším zvieratám v tme svietia oči. Pýtali ste sa ale niekedy, čo to spôsobuje?
Zvieratá, ktorých oči odrážajú svetlo, sa vyvinuli, aby lepšie videli pri slabom osvetlení, pretože buď hľadajú potravu, alebo potrebujú dávať pozor na predátorov počas noci, alebo väčšinu lovu vykonávajú za úsvitu a súmraku, vysvetľuje portál theconversation.com. Možno ste to nevedeli, ale zrak mačiek je ohromujúci. Domácim mačkám stačí len 16% zo svetla, ktoré potrebujú ľudia na to, aby niečo videli.
Za svoje schopnosti môžu poďakovať viacerým vlastnostiam ich očí. Tie sa zdajú byť v strede čierne ako oči ďalších zvierat alebo nás. Zreničky fungujú ako okná, pričom väčšie prepúšťajú do oka viac svetla. A zreničky mačky sa môžu pri slabom svetle zväčšiť až o 50% viac v porovnaní s ľudskými zreničkami. Zároveň majú vyšší počet špecifického typu svetlocitlivých buniek v zadnej časti očí ako my. Tieto bunky voláme tyčinky a zachytávajú svetlo. To im umožňuje lepšie prispôsobiť zrak v tme.
No tam to nekončí. Okrem veľkých zreníc a množstva tyčiniek majú mačky niečo, čo ľudia nemajú. Ide o tapetum lucidum, čo je latinský lekársky termín, ktorý sa prekladá ako „svetlá alebo žiarivá tapiséria“. Nachádza sa v zadnej časti oka za sietnicou. Ide o tenkú vrstvu tkaniva, ktorá prijíma svetlo, premieňa ho na elektrický signál, ktorý posiela do mozgu na interpretáciu obrazu. Mačacie tapetum lucidum sa skladá z buniek s kryštálmi, ktoré ako zrkadlo odrážajú svetlo späť na sietnicu. To dáva sietnici druhú šancu absorbovať viac svetla. Zároveň ide aj o dôvod, prečo oči mačiek v tme svietia.
„Mačacie oči akoby žiarili, pretože odrážajú svetlo. Je to spôsobené reflexnou štruktúrou tapetum lucidum.“
Mačacie tapetum lucidum je unikátne. Dôvodom je, že obsahuje reflexnú zlúčeniu riboflavín. Ide o špeciálny typ vitamínu B. Riboflavín má jedinečné vlastnosti, ktoré zosilňujú svetlo na špecifickú vlnovú dĺžku, ktorú mačky dobre vidia, čo výrazne zvyšuje citlivosť sietnice na slabé svetlo.
Tapetum lucidum u mačiek najčastejšie žiari žltozeleno alebo žltooranžovo, ale farba môže byť aj iná, rovnako ako ich dúhovky – farebná časť oka, môže byť zelená, žltá, modrá alebo zlatá.
Rovnako ale treba povedať, že žiarenie očí je typické aj pre iné zvieratá ako sú len mačky. Môže ísť napríklad o psy, divé líšky, ovce až po kozy na farmách vrátane vodných živočíchov. No treba povedať, že niektorým domestikovaným zvieratám táto vlastnosť chýba. Väčšina zvierat s modrými očami a bielou alebo svetlou srsťou tiež stratila túto vlastnosť. Preto sa nezľaknite, ak oči vášho psa alebo mačky nežiaria.
V súvislosti s touto témou nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme, prečo oči ľudí na fotografiách bývajú častokrát červené.