predmyvanie riadu do umyvacky_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Predmývaš riad predtým, ako ho vložíš do umývačky? Toto si asi nevedel. Už to nikdy nebudeš robiť!

Dnes je umývačka riadu základnou výbavou každej kuchyne. Je to skvelý pomocník, ktorý nám môže pomôcť ušetriť kvantum času za umývadlom, kde zvykneme bežne umývať riad.

Nedávno sme sa pozreli na zaujímavú tému, ktorou bolo, prečo by si nemal otvárať umývačku riadu hneď potom, ako skončí umývací cyklus. Keď tak urobíš, tak z umývačky unikne veľké množstvo vodnej pary, ktorá ti môže poškodiť elektrické spotrebiče naokolo. Rovnako môžeš poškodiť aj samotnú kuchynskú linku, keď nie je dostatočne chránenou pred vplyvom vody. Častokrát spodky dvierok či kuchynskej linky, nie sú pokryté špeciálnou vrstvou, ktorý ich chráni pred parou. Stačí pritom počkať niekoľko minút po tom, ako skončí umývací cyklus, aby si sa vyhol veľkému množstvu vodnej pary. Zredukovať vlhkosť ti rovnako pomôže, ak otvoríš aj okno.

Prejdime ale k ďalšej zaujímavej téme, ktorá súvisí s umývaním riadu a umývačkou.

Ako fungujú tablety do umývačky riadu

V prvom rade si povedzme, ako fungujú tablety do umývačky riadu. Tablety v umývačke riadu sa vplyvom teplej vody roztopia. Tieto tablety obsahujú látky, ako sú enzýmy a povrchovo aktívne látky (napr. surfaktanty), ktoré sú navrhnuté na dôkladné čistenie riadu. Vo všeobecnosti teplo zlepšuje aktivitu enzýmov a účinok povrchovo aktívnych látok. Taktiež treba povedať, že aby tieto látky reagovali čo najúčinnejšie, tak potrebujú mať „štartér“. Pod týmto pojmom si môžeš predstaviť napríklad dostatok zvyškov jedla.

tablety do umyvacky riadu
Zdroj: Vedelisteze.sk

Predmývaš riad predtým, ako ho dáš do umývačky riadu? Robíš veľkú chybu!

Prejdime ale k tomu, prečo by si nemal predmývať riad predtým, ako ho vložíš do umývačky. Už asi ako tušíš, tak by si to nemal robiť. Vysvetlime si, ale prečo je tomu tak.

umyvanie riadu nerob to
Zdroj: Vedelisteze.sk

Samozrejme, nehovoríme teraz o tom, že keď ti tvoja polovička nechala pol kila zemiakovej kaše na tanieri, že máš tak vložiť tanier do umývačky riadu, to určite nie. Ak ale je tanier napríklad mastný alebo čiastočne znečistený, tak by si tieto zvyšky nečistôt nemal dávať preč. Ak tak spravíš, tak paradoxne, riad po tom, ako ho vytiahneš neskôr s umývačky, bude viac špinavý.

umyvacka riadu_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Senzory na detekciu znečistenia nemusia správne reagovať

Rovnako ako práčky, ktoré sú vybavené kvantom senzorom, ktoré sú schopné detegovať typ prádla, tak niečo podobne nájdeš aj v umývačke riadu. Moderné umývačky riadu sú vybavené senzormi, ktoré dokážu zistiť úroveň znečistenia vody. Možno sa teraz pýtaš, prečo by to robili? Odpoveď je jednoduchá. Ak by umývačka riadu spúšťala program vždy rovnako, tak by mohlo dochádzať k plytvaniu energie, čo určite nechceš. Inými slovami, senzory v reálnom čase zistia, ako je voda znečistená (čo zodpovedá množstvu a typu zvyškov jedla), a na základe toho upravia program tak, aby bol optimálne efektívny a šetril vodu i energiu.

spinavy riad
Zdroj: Vedelisteze.sk

Keď ale odstrániš zvyšky jedla, resp. riad čiastočne umyješ predtým, ako ho tam vložíš, senzory môžu vyhodnotiť, že riad nie je veľmi špinavý, a následne zníži intenzitu umývania alebo množstvo použitého čistiaceho prostriedku, čo vedie k menej dôkladnému umytiu.

Pre lepšiu ilustráciu si predstav, že chceš odstrániť pripáleninu z panvice. Ak je pripálenina silná, potrebuješ vodu zohriať na 80 °C a použiť dostatok čistiaceho prostriedku. Ak však predtým časť nečistôt odstrániš, voda sa zakalí menej a senzory v umývačke ju vyhodnotia ako mierne znečistenú, akoby tam pripálenina nebola. Umývačka tak nastaví program s nižšou teplotou, napríklad len 40 °C, a použije menej čistiaceho prostriedku. Výsledkom bude, že pripálenina sa úplne neodstráni, a teda umývanie riadu nebude tak účinné.

Aktivácia enzýmov v umývacom prostriedku

Ďalším problémom môže byť, že na to, aby sa aktivovali enzýmy a rôzne čistiace prostriedky, tak potrebuješ dosiahnuť určitú úroveň znečistenia, aby sa riadne aktivovali. Ak ale väčšinu nečistôt odstrániš, tak sa tieto látky nemusia riadne (alebo vôbec) aktivovať.

Pre lepšiu ilustráciu si predstav, že zapaľuješ oheň. Drevo je ale mierne vlhké. Ak ho budeš podpalovať s jedným papierom, tak drevo sa nezapáli. Ak tam ale pridáš dva kúsky papiera, ktoré budú horieť intenzívnejšie alebo raz tak dlho, tak sa drevo chytí. Niečo obdobné platí aj tu.

Umýval si čiastočne riad predtým, ako si ho dával do umývačky riadu? Ak áno, tak veríme, že ťa informácie vyššie potešili, lebo takto ušetríš ďalších niekoľko minút času, aby si docielil čistý riad.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.