modre oci
Nezaradené

Príbeh ako z rozprávky bez šťastného konca. Rybári premenili bezvýznamnú skalu na centrum obchodu s rybami, ale…

Aj takéto príbehy píše život. Dvaja rybári premenili bezvýznamnú skalu obývanú hadmi a vtákmi na prosperujúci ostrov, ktorý sa stal centrom obchodu s rybami, kde sa stretávali rybári a obchodníci z troch krajín. Lenže skala, o ktorú sa predtým nikto nezaujímal, sa odrazu stala cennou a tak vzplanul spor medzi Ugandou a Keňou a kúsok zeme uprostred jazera. Stále nie je vyriešený.

Všetko začali dvaja rybári

Migingo je drobný skalný ostrov vo veľkosti polovice futbalového ihriska, ktorý sa nachádza na jezere Victoria, najväčšom jazere Afriky a zároveň najväčšom tropickom jazere na svete. Aj keď nie je veľký, domov tu našlo 131 ľudí žijúcich v chatrčiach z plechu a dreva. Napriek skromným životným podmienkam sa na tomto ostrove nachádza až 5 barov, salón krásy, lekáreň, niekoľko hotelov a dokonca aj nevestince.
Väčšina obyvateľov ostrova sa živí rybolovom a predajom rýb. Prvými obyvateľmi ostrova boli keňskí rybári Dalmas Tembo a George Kibebe, ktorí sa tu rozhodli usadiť v roku 1991. V tom čase bol ostrov pokrytý trávou a obývaný hadmi a vtákmi. Po tom, čo sa dozvedeli o veľkej populácii ostrieža nílskeho v tejto oblasti, ich na ostrov nasledovalo ďalších 60 rybárov z ich spolku. Postupom času tu začali prichádzať rybári z Kene, Ugandy a Tanzánie a z ostrova sa razom stalo prosperujúce obchodné centrum.
migingo-island-4[2]
img: via amusingplanet.com

Ryby odtiaľ putujú na európske stoly

Počas dňa ostrov vyzerá ako rušný úľ vďaka viac ako stovke lodí, ktorá tu priváža svoje úlovky na váženie a predaj. Firmy, ktoré ryby spracovávajú ich nakúpia tu a potom odvezú do Kene, odkiaľ sú exportované do Európskej únie. Vyhľadávaný ostriež nílsky je základom multimiliónového rybárskeho priemyslu, ktorý je prospešný pre Ugandu, Keňu a Tanzániu.
Bohaté spoločenstvá vyhľadávanej ryby vo vodách okolo ostrova Migingo viedli k diskusiám o teritoriálnych nárokoch na tento kúsok zeme. Ostrov sa nachádza vrámci medzinárodnej hranice Kene a takto je označený aj v mapách a oficiálnych dokumentoch. No v roku 2009 vláda Ugandy vyhlásila, že ostrov je v ich vodách a preto je pre Keňanov nelegálne tu rybárčiť.

Piráti spustili skazu ostrova

Problémy začali, keď sa piráti dozvedeli, že rybári zarábajú 300 dolárov denne, čo je 3-4-krát viac ako mesačné zárobky väčšiny ľudí vo východnej Afrike. Piráti vtrhli na ostrov a ukradli ryby, hotovosť i náčinie. Rybári zavolali pomoc a ako prvý sa objavili policajti z Ugandy. Po príchode vztýčili vlajku Ugandy a pomaly začali vykorisťovať rybárov, ktorí tu mali svoje domovy. Boli zavedené vstupné povolenia a takisto dane pre rybárov, ktorí dúfali, že budú profitovať z novoobjavených lovísk. Lode a siete, ktoré patrili keňským rybárom boli skonfiškované ugandskými úradmi.
Spor o vlastníctvo tohto ostrova ešte stále nie je vyriešený.
Migingo-island[3]
img: via amusingplanet.com

Zaujímavosťou je, že iba 200 metrov od ostrova Migingo sa nachádza o poznanie väčší ostrov, ktorý ostáva neobývaný.

migingo-island-8[6]
img: via amusingplanet.com

migingo-island-7[6]
img: via amusingplanet.com

migingo-island-6[2]
img: via amusingplanet.com

migingo-island-3[2]
img: via amusingplanet.com

migingo-island-2[2]
img: via amusingplanet.com

migingo-island-1[2]
img: via amusingplanet.com

img: via amusingplanet.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.