Ako je možné, že tam, kde zlyhávajú najmodernejšie antibiotiká, zabral stredoveký liek?
Púšťanie žilou, vŕtanie dier do hlavy a ďalšie stredoveké lekárske techniky sa pokladajú za vrcholnú ukážku primitivizmu a barbarstvo tejto historickej epochy. Lenže nové výskumy ukazujú, že možno sme tými primitivami my, moderní ľudia…
Nová štúdia britských biológov totiž ukázala, že:
…tisíc rokov starý recept na očnú infekciu funguje skvele proti baktérii Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), ktorá je odolná aj voči veľmi silným antibiotikám.
Celý výskum prebiehal v spolupráci s literárnymi vedcami. Znalkyňa vikingskej kultúry Christina Leeová skúmala známu knihu Balds Leechbook z 9. storočia nášho letopočtu. Našla v nej práve tento recept, ktorý preložila zo starej angličtiny do moderného jazyka. Lekári potom z tohto návodu pripravili štyri prípravky.
Ako to funguje?
Presným zložením vás nebudeme unavovať, ale základom sú dva druhy cibule a cesnaku, víno a niekoľko ďalších prísad, s výnimkou kravskej žlče nič exotického. Vedci potom použili medikament proti kultúram zlatého stafylokoka – jednak v mäse, ale aj na živých krysách. Výsledok je prekvapivý.
Kým žiadna z prísad sama o sebe proti baktérii nepôsobí, dohromady fungujú ako prípravok takmer zázračne. Z tisícky baktérií prežívala v testoch jedna! V menšom riedení prípravok baktérie nezabíjal, ale zabránil im vo vzájomnej komunikácii – baktérie tak prestali napádať tkanivo.
„Boli sme zaskočení výsledky nášho pokusu,“ napísala Leeová v tlačovej správe. Buďme zatiaľ zdržanliví, tento experiment zatiaľ neprešiel ďalšími skúškami a všetko je ešte len v štádiu prvých pokusov. Rozhodne ale otvára mnoho ďalších možností a súčasne nás núti premýšľať viac o minulosti…