barber v stredoveku
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Zaujímavosti

Primitívny vikingský liek lieči chorobu, proti ktorej nefungujú najlepšie antibiotiká

Ako je možné, že tam, kde zlyhávajú najmodernejšie antibiotiká, zabral stredoveký liek?

Púšťanie žilou, vŕtanie dier do hlavy a ďalšie stredoveké lekárske techniky sa pokladajú za vrcholnú ukážku primitivizmu a barbarstvo tejto historickej epochy. Lenže nové výskumy ukazujú, že možno sme tými primitivami my, moderní ľudia…

Nová štúdia britských biológov totiž ukázala, že:

…tisíc rokov starý recept na očnú infekciu funguje skvele proti baktérii Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), ktorá je odolná aj voči veľmi silným antibiotikám.

Celý výskum prebiehal v spolupráci s literárnymi vedcami. Znalkyňa vikingskej kultúry Christina Leeová skúmala známu knihu Balds Leechbook z 9. storočia nášho letopočtu. Našla v nej práve tento recept, ktorý preložila zo starej angličtiny do moderného jazyka. Lekári potom z tohto návodu pripravili štyri prípravky.

Ako to funguje?

Presným zložením vás nebudeme unavovať, ale základom sú dva druhy cibule a cesnaku, víno a niekoľko ďalších prísad, s výnimkou kravskej žlče nič exotického. Vedci potom použili medikament proti kultúram zlatého stafylokoka – jednak v mäse, ale aj na živých krysách. Výsledok je prekvapivý.

Kým žiadna z prísad sama o sebe proti baktérii nepôsobí, dohromady fungujú ako prípravok takmer zázračne. Z tisícky baktérií prežívala v testoch jedna! V menšom riedení prípravok baktérie nezabíjal, ale zabránil im vo vzájomnej komunikácii – baktérie tak prestali napádať tkanivo.

„Boli sme zaskočení výsledky nášho pokusu,“ napísala Leeová v tlačovej správe. Buďme zatiaľ zdržanliví, tento experiment zatiaľ neprešiel ďalšími skúškami a všetko je ešte len v štádiu prvých pokusov. Rozhodne ale otvára mnoho ďalších možností a súčasne nás núti premýšľať viac o minulosti…

.src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť