modre oci
Nezaradené

Príroda dala, príroda vzala: Skalné okno na Malte si pozrieme už len na fotkách

Včera 9:40 ráno sa zrútilo Azúrové okno na Malte, a to nielen vrchná časť. Roger Chessell bol svedkom tejto udalosti, keď sa vybral tento prírodný monument odfotografovať. Pre Malta Times sa vyjadril:

 

„Pod oknom besnilo divoké more, najprv sa zrútil most, ktorý mohutným šplechnutím padol do mora a v zápätí aj stĺp.“

 

Podľa tlačovej konferencie Joseho Herrera, ministra životného prostredia na Malte, potvrdilo niekoľko štúdii, že žiadny zásah človeka by zrúteniu nezabránil. Minister ostrova Gozo, na ktorom sa táto prírodná pamiatka nachádza prirovnal udalosť k strate seba samého, no napriek tejto strate má ostrov stále čo ponúknuť. Okno bolo veľkým lákadlom turistov, a pre turistický ruch je jeho strata dosť závažná. Víchrice v posledných dňoch dokonca nútili pozastaviť služby na ostrove.

Foto: Marlon George Grech

Po zverejnení správy sa mnoho miestnych vydalo na miesto presvedčiť sa na vlastné oči, že ide o realitu. Mnohý stále nemohli uveriť tomu, čo sa stalo. Neskôr bola táto oblasť uzavretá políciou. Cestovná kancelária Goza sa vyjadrila, že sa stalo nevyhnutné a ostrov stratil jednu zo svojich ikon.

Skaly z okna vypadávajú už niekoľko rokov, a preto sa vláda rozhodla z prechádzania sa po nej spraviť trestný čin. Ale k reálnemu uvedeniu tohto zákona do praxe nedošlo. Geológovia sa domnievali, že napriek erózii potrvá desaťročia, kým sa okno zrúti. Nanešťastie sa mýlili.

zdroj: timesofmalta.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť