Ak si denne plníte Instagram alebo Snapchat selfie fotografiami, mali by ste to zvážiť. Najnovšia štúdia naznačuje, že pravdepodobne nie ste tak krásni, ako si myslíte a vystavovanie vašej tváre na internete nevytvára najlepší dojem.
Áno je to tak. Štúdia zistila, že nezávislí pozorovatelia považujú ľudí, ktorí často zverejňujú svoje selfie, za viac narcistických, menej atraktívnych a menej sympatických oproti tým, ktorí tieto fotografie nerobia.
Viac narcizmu, menej atraktivity
Tejto štúdie univerzity v Toronte sa zúčastnilo 198 študentov. Stovka z nich si pravidelne selfie fotila, zvyšok udával veľmi zriedkavé až žiadne selfie fotografie. Boli požiadaní, aby si urobili selfie a následne im niekto iný urobil aj klasickú fotografiu. S dvomi fotkami v ruke mali ohodnotiť svoju atraktivitu. To isté s ich fotografiami robilo 178 nezávislých hodnotiteľov.
Výsledok ukázal, že ľudia, ktorí si fotografie zhotovili sa na nich považovali za atraktívnejších v porovnaní s tým, ako ich zhodnotili ľudia z vonku. Štúdia je limitovaná počtom ľudí, ktorí sa zúčastnili, čiže na jej potvrdenie bude potrebný ďalší výskum. Ale v podstate potvrdzuje, že ľudia si nielenže myslia, že sú atraktívnejší ako to v skutočnosti je, ale aj, že vytváranie selfie fotografií v nich tento pocit ešte znásobuje. Zistili sme, že ľudia považujú svoje selfie fotografie za viac atraktívne oproti fotkám zhotoveným inými ľuďmi, povedal člen tímu Adam Boult.
img: via kmuw.org
Všetko vysvetľuje psychologický fenomén, kedy má človek tendenciu vnímať sám seba ako lepšieho v porovnaní s ostatnými. Nie je novinka, že si toto ľudia myslia. Pri tvorení selfie má človek väčšiu kontrolu vďaka uhlu, z ktorého sa fotí, nastavením filtrov, ovláda aj to, kedy fotografiu zverejní na sociálnych sieťach. To všetko mu dáva výhodu vyzerať presne tak, ako chce v porovnaní s klasickou fotografiou.
Táto štúdia nie je jediná týkajúca sa negatívnej stránky selfie šialenstva. Minulý rok výskumníci z univerzity v Ohio zistili, že muži obľubujúci vytváranie selfie fotografií vykazujú znaky psychopatie. A na základe správ z médií vieme, že minulý rok práve fotenie týchto fotografií zabilo viac ľudí ako žraloky.
Všetky tieto štúdie v podstate hovoria, že je čas selfie mániu zmierniť. Veď vaši priatelia predsa vedia ako vyzeráte a nemusia si vašu tvár pripomínať na sociálnych sieťach stokrát denne.
img: via sciencealert.com