modre oci
Nezaradené

Robíte si selfie denne? Vedci zistili, že fanúšikovia týchto fotiek preceňujú svoju atraktivitu

Ak si denne plníte Instagram alebo Snapchat selfie fotografiami, mali by ste to zvážiť. Najnovšia štúdia naznačuje, že pravdepodobne nie ste tak krásni, ako si myslíte a vystavovanie vašej tváre na internete nevytvára najlepší dojem.

Áno je to tak. Štúdia zistila, že nezávislí pozorovatelia považujú ľudí, ktorí často zverejňujú svoje selfie, za viac narcistických, menej atraktívnych a menej sympatických oproti tým, ktorí tieto fotografie nerobia.

Viac narcizmu, menej atraktivity

Tejto štúdie univerzity v Toronte sa zúčastnilo 198 študentov. Stovka z nich si pravidelne selfie fotila, zvyšok udával veľmi zriedkavé až žiadne selfie fotografie. Boli požiadaní, aby si urobili selfie a následne im niekto iný urobil aj klasickú fotografiu. S dvomi fotkami v ruke mali ohodnotiť svoju atraktivitu. To isté s ich fotografiami robilo 178 nezávislých hodnotiteľov.

Výsledok ukázal, že ľudia, ktorí si fotografie zhotovili sa na nich považovali za atraktívnejších v porovnaní s tým, ako ich zhodnotili ľudia z vonku. Štúdia je limitovaná počtom ľudí, ktorí sa zúčastnili, čiže na jej potvrdenie bude potrebný ďalší výskum. Ale v podstate potvrdzuje, že ľudia si nielenže myslia, že sú atraktívnejší ako to v skutočnosti je, ale aj, že vytváranie selfie fotografií v nich tento pocit ešte znásobuje. Zistili sme, že ľudia považujú svoje selfie fotografie za viac atraktívne oproti fotkám zhotoveným inými ľuďmi, povedal člen tímu Adam Boult.
selfie-72-dpi
img: via kmuw.org

Všetko vysvetľuje psychologický fenomén, kedy má človek tendenciu vnímať sám seba ako lepšieho v porovnaní s ostatnými. Nie je novinka, že si toto ľudia myslia. Pri tvorení selfie má človek väčšiu kontrolu vďaka uhlu, z ktorého sa fotí, nastavením filtrov, ovláda aj to, kedy fotografiu zverejní na sociálnych sieťach. To všetko mu dáva výhodu vyzerať presne tak, ako chce v porovnaní s klasickou fotografiou.

Táto štúdia nie je jediná týkajúca sa negatívnej stránky selfie šialenstva. Minulý rok výskumníci z univerzity v Ohio zistili, že muži obľubujúci vytváranie selfie fotografií vykazujú znaky psychopatie. A na základe správ z médií vieme, že minulý rok práve fotenie týchto fotografií zabilo viac ľudí ako žraloky.

Všetky tieto štúdie v podstate hovoria, že je čas selfie mániu zmierniť. Veď vaši priatelia predsa vedia ako vyzeráte a nemusia si vašu tvár pripomínať na sociálnych sieťach stokrát denne.

img: via sciencealert.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť