Pri jazde v aute platí niekoľko bezpečnostných pravidiel, ktoré by mali vodič a spolujazdec dodržiavať, ako napríklad pripútanie sa, dodržiavanie rýchlostného limitu či absencia alkoholu pri šoférovaní. V žiadnom prípade by však nemalo dôjsť k vykladaniu nôh na palubnú dosku!
Ak máte počas nehody vyložené nohy na palubnej doske, môže to v prípade nárazu viesť k závažným zraneniam. Aj keď si niektorí spolucestujúci na prednom sedadle môžu myslieť, že si stihnú dať nohy dole ešte pred aktiváciou airbagu, je to iba veľmi málo pravdepodobné. Airbag sa totižto môže nafúknuť rýchlosťou viac ako 300 kilometrov za hodinu, čo znamená, že existuje iba malá šanca, že to stihnete, uvádza motorbiscuit.com.
Aké sú následky vyložených nôh v prípade nehody?
Pri aktivácii airbagu by nafúknutie a vysoký tlak mohli tlačiť nohy smerom k prednému sklu, streche alebo dozadu, čo by mohlo spôsobiť zlomeninu nosa alebo panvy. Ak by sa vozidlo prevrátilo, nohy položené na palubnej doske by mohli brániť v správnej funkčnosti hrudných a kolenných airbagov, čo by mohlo zvýšiť riziko zranení. Navyše, umiestnenie bezpečnostného pásu je navrhnuté tak, aby zakrýval kľúčové oblasti tela a poskytoval optimálnu ochranu, čo by nebolo možné dosiahnuť, ak by si cestujúci položil nohy na palubnú dosku. Airbagy sú takisto navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu pri náraze, ale len vtedy, ak je osoba vo vozidle usadená vzpriamene a bezpečnostný pás je zapnutý cez boky a cez kľúčnu kosť.
Výsledky testov ukazujú drsné následky!
Inžinieri a dátoví vedci z Road and Maritime Services Crashlab už v roku 2017 v účelovom zariadení v Huntingwoode na západnom predmestí Sydney demonštrovali nebezpečný trend, ktorý sa týka umiestňovania nôh na palubnú dosku. V rámci simulácie nárazu bolo zaznamenané, ako pri rýchlosti 70 km/h narazil model auta Holden Commodore do steny a spôsobil nafúknutie airbagu predného spolujazdca. Nohy figuríny, ktoré boli položené na palubnej doske, sa následne vymrštili do tváre obete, čo by mohlo mať vážne zdravotné dôsledky na vnútorné orgány, píše mynrma.com.au.
Podľa doktora Johna Croziera môže takýto druh zranení zahŕňať napríklad prasknuté črevo, roztrhnutú aortu alebo aj poškodenú chrbticu, čo môže viesť až k ochrnutiu alebo smrti. Taktiež sa ukázalo, že vyložené nohy na palubnej doske sú potenciálne smrteľné, pretože pri náraze sa predné airbagy spolujazdca aktivujú zvnútra palubnej dosky a môžu tlačiť nohy nahor a spôsobiť tak zranenia ohrozujúce život.
Ak sa teda ocitnete v aute ako spolujazdec, nezabudnite si zapnúť bezpečnostný pás a položiť nohy späť na podlahu. V prípade nehody môže toto rozhodnutie znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.