modre oci
vedelisteze.sk
Príbehy

Rodičia zapríčinili smrť svojho 7-mesačného synčeka tým, že ho kŕmili bezlepkovou stravou

Rodičia sedemmesačného Lucasa, ktorý zomrel po tom, čo ho kŕmili iba alternatívnou bezlepkovou diétou, sú v súčasnosti súdení na základe obvinenia, že úmyselne zabili svojho syna.

Sedemmesačný Lucas zomrel v roku 2014, vtedy vážil menej ako 10 libier (4,54 kilogramov). Pri pitve sa zistilo, že jeho žalúdok bol úplne prázdny. Rodičia dieťaťa vlastnili v Belgicku obchod s biopotravinami. Podstatnú zložku výživy ich syna tvorilo mlieko – kukuričné, pohánkové, ovsené, ryžové i mlieko guinoa. Rodičia boli toho názoru, že ich synček bol intolerantný na lepok i laktózu aj napriek tomu, že im to nikdy nepotvrdil žiadny pediater.

Foto: youtube.com

Otec dieťaťa sa počas úvodného súdneho konania vyjadril nasledovne: „ S Lucasom sme nechodili vôbec k lekárovi, nikdy sme si nevšimli nič neobvyklé.“ Keď sa dieťaťu zhoršil zdravotný stav, odviezli ho k odborníkovi na homeopatiu. Ten im dal pokyn na okamžitý prevoz do nemocnice. Rodičia momentálne čelia možnému odňatiu slobody na dobu 18 mesiacov, kvôli úmyselnému odmietaniu kŕmenia svojho dieťaťa. Právnik ich počin argumentuje tým, že chceli pre svoje dieťa iba to najlepšie.

Foto: guidetoorganics.com

Rodičia chceli pre Lucasa to najlepšie a nemali ani tušenie, že by mohol byť v takom nebezpečenstve. „Občas trocha pribral, inokedy jeho váha klesla, nikdy sme si však neželali smrť nášho synčeka!“ vyjadrila sa počas súdneho procesu matka zosnulého Lucasa.

Foto: pixabay.com

Lekári i výživoví experti tvrdia, že obmedzenie príjmu potravy, ktorá obsahuje lepok alebo jej úplné vylúčenie, môže mať vážne viacnásobné nepriaznivé účinky v organizme každého človeka, ktorý netrpí vrodeným autoimunitným ochorením – celiakou. Obzvlášť v prípade detí.

V súčasností trpí celiakiou menej ako 1 % svetovej populácie. Bezlepkové diéty nie sú vždy efektívne a priaznivé na ľudský organizmus. Často nie sú správne vyvážené, sú zbytočne predražené, môžu obsahovať viac tukov ako bežné potraviny a sú tiež sociálne obmedzujúce. Ak chcú dodržiavať bezlepkovú diétu dospelí, je to na ich zvážení. U detí však treba takýto druh stravovania zvážiť.

zdroj: ATI.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť