modre oci
notey.com
Jednohubky

Ochranári ostali v šoku: Človekom neobývaný koralový ostrov sa stal domovom pre 38 miliónov kusov odpadu

Ostrov Henderson spolu s ostrovmi Pitcairn, Ducie a Oeno v Tichom oceáne patrí Spojenému kráľovstvu. Neobývaný ostrov Henderson je kvôli vápencovým útesom ťažko prístupný. Keď sa však dostali na pláže ostrova nachádzajúceho sa v Strednom Pacifiku výskumníci, zostali v šoku po tom, čo na vlastné oči videli.

Foto: wikiwand.com

Foto: UNESCO

Ostrov Henderson je zapísaný v Zozname chránených území UNESCO a je jedným z posledných atolov, ktorého životné prostredie nebolo zasiahnuté ľudskou činnosťou. Ostrov sa môže taktiež pochváliť vysokou rozmanitosťou rastlinných i živočíšnych druhov. Ako posledný zachovalý vápencový ostrov je tiež domovom 55 druhov rastlín a zvierat, ktoré nenájdete nikde inde na svete, medzi nimi i druh vzácnych morských korytnačiek.

Foto: Pinterest

Ostrov Henderson patrí k najodľahlejším miestam na Zemi. Ochrancovia životného prostredia tiež vedia, že je zároveň i jedným z najviac znečistených miest. Pláže ostrova sa stali útočiskom plastového odpadu zo všetkých kútov sveta. Výskumníci nahromadený odpad zbierali viac ako 3 mesiace. Hmotnosť zozbieraného odpadu predstavovala približne 17,6 ton.

Foto: NBC

Zubné kefky, holiace strojčeky, fľaše, stolné hry, hračky, poháre, tašky, zapaľovače – ekológovia predpokladajú až 38 miliónov kusov odpadu nebezpečného ako pre ľudí, tak i pre živočíchy. Našli sa tu fľaše z Nemecka, napríklad tiež kontajnery z Kanady. Výskyt odpadu na podobne nedostupných oblastiach dokazuje, ako zle s odpadom jednotlivé krajiny zaobchádzajú. Podľa vedcov je konkrétny objem odpadu na ostrove vyprodukovaný v celom svete každé 2 sekundy.

Foto: joinfo.ua

Zistilo sa, že každý deň „pripláva“ na ostrov ďalších 13 tisíc kusov plastového odpadu.

Foto: notey.com

Výskumníci z ostrova radia: „Každá krajina a každý človek v nej by mali drasticky prehodnotiť svoj vzťah k plastovému odpadu!“  Ostrov Henderson totiž nie je jediným človekom neobývaným ostrovom, na ktorom sa hromadia tony odpadu.

zdroj: ATI.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť