Nezaradené

Rozhovor dvoch delfínov bol po prvý raz zaznamenaný

Po prvýkrát sa vedcom podarilo zachytiť a nahrať komunikáciu medzi dvomi delfínmi z Čierneho mora. Na veľké prekvapenie, ich komunikácia sa ukázala byť ešte sofistikovanejšia, než sme si pôvodne mysleli.

Aj keď vedci už niekoľko rokov vedia že delfíny používajú pomerne rozsiahly jazyk na to aby sa medzi sebou dohovorili, podľa týchto nových zistení však dokážu dať dokopy až päťslovné vety! Aby toho nebolo málo, dokonca používajú istý štýl „gramatiky“ aby lepšie ovplyvňovali význam „slov“.

„V podstate, táto výmena informácii sa veľmi podobala rozhovoru medzi ľuďmi,“ povedal tímlíder Vyacheslav Ryabov z prírodnej rezervácie Karadag v Rusku. „Každý impulz produkovaný delfínmi sa od seba líši vzhľadom v časovej oblasti, frekvenciou, aj inými zložkami.“

15026868437_6279ac72f6_b

img: flickr.com

Tímu výskumníkov sa podarilo nahrať túto konverzáciu vďaka novému typu vodeodolného mikrofónu, zvaného hydrophone. To im umožnilo nahrať dva delfíny – Yashu a Yanu – priamo „v akcii“ veľmi detailne. Po analýze tím oznámil, že našli jasné dôkazy o tom, že delfínmi produkované „slová“ sa líšia vysielaním rôznych impulzov, rôznych vo frekvencii, úrovni hlasitosti a spektra – rovnako ako u ľudí.

Zatiaľ je nemožné určiť presný význam jednotlivých „slov“, ale potvrdilo sa, že vety v tejto zbežnej komunikácii boli skladané aj z piatich takýchto slov. Našli sa aj dôkazy o gramatických štruktúrach, ktoré by umožňovali zložitejšie skladanie viet, ale vedúci tímu tvrdí že je potrebné zaobstarať viac materiálu na potvrdenie takejto myšlienky.

Vedcov však najviac fascinovalo, že delfíny veľmi zaujímalo to, čo si môžu navzájom povedať. Že sa pri rozhovore striedali v pomerne pravidelných intervaloch, tiež veľmi pripomínalo ľudský rozhovor.

Na základe týchto dôkazov je jasné, že delfíny majú svoj veľmi osobitý jazyk, ktorému ešte len začíname rozumieť, ako sa vyjadril Ryabov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť