mrtve zviera zajko
Zvieratá

Rozumejú zvieratá smrti, čo to je?

Smrť sa stala témou, ktorá je v našej spoločnosti tabu a to aj napriek tomu, že je prirodzenou súčasťou kolobehu života. Každý z nás má na tomto svete obmedzený čas.

Pravdou ale je, že so smrťou našich blízkych, sa len ťažko vyrovnávame. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, či zvieratá chápu „konceptu“ smrti, čo to je? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie, čo na to hovorí veda.

Dlhé desaťročia sme si mysleli, že sme vo zvieracej ríši výnimoční. Ako ale ukazujú výskumy vedcov z posledných rokov, nie sme vôbec tak unikátni. Koncept chápania života a smrti, okrem nás chápu podľa všetkého aj zvieratá.

Aj iné zvieratá vykazujú schopnosť vnímať smrť

„Najpravdepodobnejšími kandidátmi na zvieratá, ktoré smútia, sú tie, ktoré vytvárajú silné sociálne väzby, ako sú kytovce (delfíny a veľryby), slony a neľudské primáty.“

Niektoré opice, napríklad šimpanzy a makaky, sa starajú o telá svojich mŕtvych mláďat a vykazujú zmeny v sociálnom správaní a hladinách stresových hormónov, čo by mohlo naznačovať smútok.

Vedci pozorovali, že niektoré šimpanzy prejavujú starostlivosť o svojich zomierajúcich príbuzných. V jednom prípade šimpanza zostala pri tele svojej zosnulej matky celú noc, čo vedci považujú za „bdenie“. Po smrti sa členovia skupiny často vyhýbali miestu, kde k úmrtiu došlo, čo naznačuje, že si uvedomovali význam smrti​, približuje web National Wildlife Federation.

Slony sú vo vyjadrovaní pocitov podobné ľuďom

Slony sú známe tým, že prejavujú záujem o kosti svojich zosnulých druhov a niektorí vedci predpokladajú, že tieto reakcie by mohli mať emocionálny základ, približuje web Psychology Today.

Okrem toho o slonoch vieme, že dokonca pomenúvajú svojich jednotlivcov stáda menami podobne, ako to robia aj ľudia. Inými slovami, slony si vytvárajú silné sociálne väzby a dokážu rozpoznať iných jedincov vo svojej sociálnej skupine. Zaujímavé na správaní slonov je, že keď jednotlivec zomrie, ďalšie slony sa budú opakovane približovať, dotýkať sa a vyšetrovať mŕtveho slona. Rovnako zvyknú aj opakovane navštevovať telo umretého slona, približuje web discovermagazine.com.

Jedna zo štúdií rovnako tvrdí, že pri návšteve zosnulých členov svorky, slony produkujú tekutinu zo slonových spánkových žliaz. Táto reakcia by mohla byť potenciálne výsledkom zvýšených emócií a naznačovať pocit straty a smútku.

„Správanie slonov pri mŕtvych telách najčastejšie zahŕňa prístupy, ako sú dotyky a vyšetrovacie reakcie, a tie sa vyskytovali v rôznych štádiách rozkladu, od čerstvých tiel po roztrúsené a slnkom vybielené kosti.“, píše sa v práci. „Počas našich vlastných pozorovaní sme boli tiež svedkami toho, ako slony navštevovali a neskôr znovu navštevovali mŕtve telá, počas ktorých sa venovali rozsiahlemu vyšetrovaciemu správaniu, stacionárnemu správaniu, zvýšenej produkcii tekutín (pozn. zo žliaz) a zvýšeným sociálnym interakciám s inými slonmi v blízkosti jatočného tela.“, hovoria vedci.

National Wildlife Federation tiež poukazuje na to, že niektoré zvieratá, ako sú delfíny a veľryby, nesú svojich mŕtvych príbuzných, čo sa interpretuje ako prejav smútku. Krkavce a havrany vytvárajú okolo mŕtvych členov svojho druhu zhromaždenia, ale nie je jasné, či ide o prejav smútku alebo o spôsob, ako analyzovať potenciálne nebezpečenstvo​.

Rozumejú teda zvieratá tomu, čo je to smrť?

Hoci v minulosti sme boli presvedčení, že zvieratá smrť nechápu, tak dnes už na základe viacerých prác vieme, že majú určitú úroveň chápania stavu prechodu zo života do smrti.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.