Maly pes a liek na predlzenie zivota
Veda a technika, Zvieratá

Máte malého psa? Vedci podali prvému malému psovi liek, ktorý mu má predĺžiť život

Výskumníci nedávno prišli s liekom LOY-001, ktorý má potenciál predĺžiť psom život o niekoľko rokov. Ide o liek, ktorý bol nedávno schválený americkou FDA, ktorá uviedla, že liek je pravdepodobne účinný pri predĺžení života veľkých psov v reálnom svete. Treba ale podotknúť, že tento liek podlieha ďalšiemu schvaľovaciemu procesu a na pulty predajní, by sa mohol dostať niekedy okolo roku 2026. Tento liek pôsobí na zníženie hladiny hormónu IGF-1, ktorý je spojený s rýchlejším starnutím.

Dožijú sa vyššieho veku aj malé plemená psov?

Jednou z častých otázok, s ktorou sa výskumníci stretli po predstavení lieku LOY-001, bola, „a čo malé psy?“. Máme pre vás dobré správy, na malých psov vedci nezabudli.

Vedci najnovšie hlásia, že paralelne s vývojom injekčnej formy LOY-001 pre veľké psy a jeho dennou tabletkovou variantou LOY-003, pracujú aj na vývoji lieku LOY-002. Tento liek je navrhnutý tak, aby predlžoval zdravý život seniorom medzi psami, s výnimkou tých najmenších plemien.

Výskumníci v týchto dňoch oznámili, že aplikovali prvému psovi v štúdii STAY, ktorá slúži na preukázanie účinnosti lieku, prvú dávku. Prvú dávku lieku, ktorá je určená na predĺženia života malých psov, dostal 11-ročný energický vipet menom Boo.

Vedci ďalej hovoria, že Boo je ale len jeden z viac ako 1 000 psov, ktorý sa zúčastnia tohto experimentu naprieč 50 nezávislými veterinárnymi klinikami. Ďalej vysvetľujú, že vzorka psov, na ktorých testujú tento liek, bude rozmanitou. To znamená, že budú testovať liek na rôznych plemenách rôzneho veku, zdravotného stavu, socioekonomické postavenie a podobne.

„Počas štvorročného obdobia STAY budeme zhromažďovať údaje o vplyve lieku na dĺžku života a kvalitu života psov dostávajúcich LOY-002 v porovnaní s tými, ktorí dostávali placebo. Výsledky štúdie budeme zdieľať s FDA ako súčasť našej žiadosti o úplné schválenie uvedenia lieku na trh na predĺženie života.“, píšu vedci v tlačovej správe.

Výskumníci v práci uvádzajú, že aktuálne sa usilujú o podmienečné schválenie pre LOY-002 na základe existujúcich údajov o účinnosti, bezpečnosti a výrobe, ktorými disponujú. Ak FDA udelí podmienečné schválenie pre LOY-002, veterinári budú môcť tento liek predpísať už začiatkom nasledujúceho roka prvým pacientom.

Mimochodom, aj u ľudských storočníkov bolo preukázané, že majú geneticky nižšie hladiny IGF-1. Je teda možné, že táto práca bude podkladom pre ďalšie práce výskumníkov, ktorí sa ale sústredia na predĺženie života ľudí. Uvidíme.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť