Nezaradené

Severné Taliansko ukrýva zaujímavý prírodný úkaz o ktorom ste možno ešte nepočuli

Zvláštne špicaté vežičky, miestami končiace na špici uloženým balvanom dopĺňajú krásnu prírodnú scenériu tirolských álp na severe Talianska neďaleko mesta Bolzano.

1

Erdpyramide

Je zaujímavé, že väčšina návštevníkov Bolzana  a jeho okolia smeruje lanovkou rovno na náhornú plošinu, odkiaľ je nádherný výhľad na celé pásmo Dolomitov a zemné pyramídy míňa bez povšimnutia. Svahy náhornej plošiny v časti Renon sa strmo dvíhajú z údolia vyrezaného riečkou Isarco (Eisack). V nižších polohách sú na nich vysadené vinice, vyššie rastú stromy a hore, na náhornej plošine rozkvitajú neskoro na jar bohaté pestrofarebné alpské lúky. Náhorná plošina leží vo výške okolo 1100 metrov nad morom a pyramídy sa týčia asi o sto metrov nižšie, rozptýlené po svahu v troch väčších skupinách.

Vznik zemných pyramíd je spätý s koncom doby ľadovej, keď ustupujúce ľadovce zanechali na úpätí alpských svahov mohutné morénové valy. Po státisíce rokov sa tu v údolí hromadili niekoľko stometrové vrstvy neroztriedeného materiálu – hliny, piesku, jemného štrku i obrovských balvanov, všetkého, čo bolo možné strhnúť z horských svahov. V poľadovej dobe potom začali tieto málo spevnené morénové usadeniny rozmývať dažde a neskôr hĺbková erózia.

Tieto nestále prírodné útvary v Taliansku, nie sú úplne výnimočné, vyskytujú sa prakticky na celom svete, ale svojou nápadnosťou zaujímajú špecifické miesto v odbornej geomorfológii.

V Taliansku je ich výskyt najčastejší ale nájdete ich aj v Srbsku, Bulharsku, Francúzku alebo napríklad i v susednom Rakúsku v oblasti Serfaus am Arlberg.
obr-2img: via ritten.com

foto-3img: via ritten.com

foto-1img: via ritten.com

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť