Nezaradené

Silvestrovský výstup na Choč – tradícia z dolného Liptova, ktorá sa teší obľube tisícov turistov

Strany v kalendári sa pomaly míňajú a s tým prichádza oslava konca starého roka a príchod toho nového. Posledný deň v roku každý z nás trávi trochu inak. Iný kraj, iný mrav. Ale ako ho trávi dolný Liptov? Turistikou…

Táto tradícia funguje už niekoľko desaťročí. Turistické organizácie z okolia Ružomberka i Dolného Kubína už majú nejaké tie 30. či 40. výročia za sebou. Tento výstup je stále v obľube a dedinky v okolí Choča sa tešia veľkému záujmu zo strany turistov.

img:Martin Lakoštík

Veľký Choč má výšku 1 611 m.n.m. (piate najvyššie pohorie Slovenska) a pýši sa jedným z najkrajších výhľadov, ktoré slovenské hory ponúkajú. Z jeho vrcholu, za ideálneho počasia, môžete obdivovať Tatry, Malú Fatru, Veľkú Fatru, Nízke Tatry a Oravskú Maguru. V diaľke môžete tiež zahliadnuť Oravskú priehradu aj Liptovskú Maru. Dokonca, za jasného počasia je možné vidieť aj Poľsko.

img: Martin Lakoštík

img: Martin Lakoštík

Existuje niekoľko ciest, ktorými je možné dostať sa na vrchol. Výstup môžete absolvovať z dedín Jasenová (rodisko Martina Kukučína), Likavka, Lúčky, Vyšný Kubín a Valaská Dubová. Azda navyužívanejšia je trasa z Valaskej Dubovej. Cesta trvá približne 2 hodiny a 35 minút a prekonáva sa tu prevýšenie 962 m. Práve na tejto trase, tesne nad Valaskou Dubovou, na mieste, ktoré miestni prezývajú „Chríbik“, kedysi stála šibenica ako pozostatok rekvizít z natáčania opery Juro Jánošík.

Vo výške 1 200 m sa nachádza Stredná poľana. Ak sa rozhodnete pre výstup na Choč v zime, rozhodne navštívte „Hotel Choč“, kde sa môžete trochu zahriať. Avšak má vlastné pravidlá, ktoré musíte dodržiavať. Jedným z nich je varovanie, aby ste nedráždili častého návštevníka hotela – medveďa. A nezabudnite za sebou poriadne zavrieť dvere!

img: Katarína K.

Kedysi sa tu nachádzala i útulňa, ktorá bola postavená v roku 1924. Tú v decembri 1944 vypálili Nemci.

Výstup na Silvestra prebieha od skorých ranných hodín. Prví turisti, ktorí chcú vidieť legendárny východ Slnka z vrcholu, začínajú svoju túru už približne o 03:00. Nájdu sa aj takí odvážlivci, ktorí šliapu na vrchol vo večerných hodinách deň pred Silvestrom a noc prečkajú v stanoch.

img: Katarína K.

img: Martin Lakoštík

img: Martin Lakoštík

img: Filip Bocko

Za hmlistého počasia môžete vidieť aj vidmo alebo takzvanú „glóriu“

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť