Pravdepodobne ste to už počuli, že počas spánku si z času na čas pochutnáme na pavúkoch, ktoré nám vlezú do otvorených úst, zatiaľ čo snívame.
Podľa viacerých fám človek zhltne za rok nie jedného, ale hneď niekoľko pavúkov. Najčastejšie sa spomína, že takto skonzumujeme sedem až osem pavúkov ročne. Čo znamená, že priemerný Slovák, by zjedol za svoj život približne 620 pavúkov. Je to ale skutočne pravda?
Skutočne zjeme tak veľa pavúkov každý rok? No…
Hneď na úvod potešíme všetkých, ktorí trpia arachnofóbiou, teda strachom z pavúkov. Je veľmi pravdepodobné, že počas spánku ste doposiaľ nezjedli ani jedného pavúka a pravdepodobne ani nikdy neskonzumujete. Ako uvádza portál britannica.com ide o mýtus. Nemusíte sa teda báť, že keď zatvoríte oči a upadnete do hlbokého spánku, tak si nevedomky pochutnáte na pavúkoch. V skutočnosti je málo pravdepodobné, že by sme za život počas spánku zjedli čo by len jedného pavúka a to aj napriek tomu, že viac ako polovica ľudí spí s otvorenými ústami.
Existuje viacero dôvodov, prečo tomu tak je. No to najjednoduchšie vysvetlenie je, že majú strach a preto sa nám vyhnú. Viacero štúdií ukázalo, že pavúky majú schopnosť cítiť strach a vnímať nebezpečenstvo. Ich obranný mechanizmus funguje tak, že radšej akoby riskovali, tak sa zoberú opačnou stranou. Pre pavúkov sme extrémne veľkí, takže prirodzene sa nás boja. Inými slovami, pre pavúkov je človek hrozivým protivníkom a to bez ohľadu na to či spí alebo bdie. Nehovoriac o tom, že spiaci človek vydáva zvuky a prefíkaný pavúk má výborný sluch. Tieto zvuky vytvárajú vibrácie, na ktoré sú pavúky mimoriadne citlivé. V dôsledku toho by pravdepodobne urobili všetko, čo by bolo v ich silách, aby sa nám vyhli.
Kde vznikol tento mýtus?
Hoci sa táto legenda zdá byť stará ako čas sám, tak ide o mýtus, ktorý je pravdepodobne starým približne 20 rokov. Tento „fakt“ má pravdepodobne pôvod v časopisovom článku z magazínu PC Professional z roku 1993, ktorý sa venoval téme, ako ľahko ľudia prijímajú informácie, ktoré čítajú online, ako fakt, bez ohľadu na to, aké smiešne znejú. Autorka článku Lisa Holst vytvorila fiktívnu štatistiku o pavúkoch a o tom, koľko ich zjeme za rok, aby sledovala, ako rýchlo sa správa šíri. Zdrojom tejto informácie mala byť údajná kniha o hmyze z roku 1954, no názov knihy nikdy nespomenula. No zaujímavosťou je, že ak by ste sa rozhodli vyhľadať tento článok online, tak ho nenájdete. Takže, kde presne táto fáma vznikla, môžeme len hádať. Iné zdroje zas hovoria, že pôvodcom tohto mýtu sú rôzne experimenty.
V každom prípade, len malý počet druhov pavúkov s nami zdieľa naše domovy a väčšina z nich uprednostňuje ústranie. Väčšinou žijú tam, kde majú kľud. Znamená to, že radšej budú v kútoch, za nábytkom či v priestoroch ako sú pivnice alebo podkrovia, ako keby si to nasmerovali do našich úst. Len pre zaujímavosť, ak máte v domácnosti pavúkov, tak vedzte, že by ste ich tam mali nechať. Dôvodom je, že väčšina pavúkov loví menších škodcov, ktorí vám vedia znepríjemňovať život. Inými slovami, je celkom výhodné, ak zdieľate s pavúkmi domácnosť.