Po mnoho rokov sa v dejinách ľudstva traduje hláška, že počas spánku zjeme každý rok niekoľko pavúkov pavúkov. Dokonca aj veľmi presvedčivé hlášky tipu „počul som, že v spánku zješ až osem pavúkov ročne!“ Len pre zaujímavosť, ak by to bola pravda, tak priemerný Slovák by za život zjedol okolo 620 pavúkov.
Niektorí dokonca tvrdia, že pavúk sám chce, aby si ho zjedol, a tak ti vojde do úst, počas toho ako spíš. Je pravda, že to znie trochu zvláštne a preto sme sa pozreli na to, či to je skutočne tak.
Pravda alebo mýtus?
Aj keď je to pre niekoho veľmi populárna predstava, že človek v spánku dokáže zjesť niekoľko pavúkov ročne, nie je tomu skutočne tak. Ľudia trpiaci arachnofóbiou, strachom z pavúkov, už môžu pokojne spať. Entomológ pre portál iflscience.com potvrdzuje, že toto tvrdenie je len mýtus.
To, že by sa ti pavúk sám ponúkol na zjedenie je viac ako vylúčené. Pavúky sa totiž veľmi boja ľudí a preto sa im vyhýbajú. Spiaci človek, ktorý vydáva divné zvuky, pohybuje sa a vydychuje, je pre nich hrozbou. Tieto ľudské signály pavúky nijako nelákajú, ale práve naopak viac ich odstrašujú.
Náhodný pád pavúka na tvoje telo by bol jediným spôsobom, ako by sa tam pavúk, aj keď proti svojej vôli dostal. Ak by sa to aj stalo, s najväčšou pravdepodobnosťou by si to tvoje telo všimlo, a ty by si sa zobudil. Pavúk by v takomto prípade nešiel k tvojím ústam odkiaľ ide hluk, teplo a vlhkosť. Snažil by sa, čo najskôr utiecť do bezpečia.
Ako dôkaz toho, že pavúky určite nejeme slúži aj to, že žiaden z takýchto prípadov nebol nikdy zaznamenaný. Určite aj ty, ako milión iných ľudí, si už niekedy sledoval iného človeka ako spí. Prečo by si teda nikto nikdy nevšimol tento jav, ak by to bola pravda?
Prečo ľudia veria tomuto mýtu ?
Ako je možné, že toľko generácií verí tomuto výroku, aj keď nie je pravdivý? Ak keď presne nevieme, kde tento výrok započal, vieme povedať, že už v 90. rokoch bol spomenutý v článku „Lisy Birgit Holst“. Aj keď tento článok bol ironickým zoznamom veci, ktorým nikto nemohol uveriť, niekto sa asi našiel.
Ako ale hovorí psychológ, niekedy si pamätáme určite informácie, ale nevieme si spojiť odkiaľ sme ich nadobudli. Taktiež tvrdí, že počutí výrok berieme za pravdivý, až následne sa zamýšľame nad jeho pravdivosťou. Toto v spojení s tým, že mnoho krát počuté sa stáva pravdou, nám nadobúda fakt, že ľudia uverili aj tomuto mýtu.
Ako by nás ovplyvnil tento výrok, ak by bol pravdivý?
Ak keď sme ti poskytli dostatok dôkazov, že tento výrok nie je pravdivý, možno sa zamýšľaš nad tým, čo by sa s tvojim telom dialo, ak by bol. Nemusíš sa však báť. Bill Shear, emeritný profesor biológie na Hampden-Sydney College hovorí, že ak by sa aj pavúk alebo iný hmyz dostal do tvojho tráviaceho traktu, nijako by ti to neublížilo.
Aj keď to pre niekoho neznie príjemne, získal by si len viac bielkovín pre svoje telo. Veď niektoré krajiny už teraz ponúkajú vyprážaný či inak pripravený hmyz, ako delikátnu pochúťku.