pexels.com
Nezaradené

Slovenská obec, kde cez zimu nevychádza Slnko. O titul európskeho unikátu sa delí iba s Nórskom

Najdlhší časový úsek bez priameho slnečného svetla by ste v rámci našej planéty asi logicky hľadali na severnom či južnom póle. Čím idete bližšie k pólom, tým väčšia šanca, že budete svedkami noci, kedy sa slnko neobjaví nad obzorom aj pár dní, týždňov či mesiacov. Na Slovensku ale máme špeciálny unikát. Viete, ktorá obec má najviac dní bez priameho slnečného svetla? Sú ňou Kraľovany.

Nie sú najsevernejšou obcou našej krajiny, že by boli bližšie k severnému pólu ako zvyšok Slovenska. Veď sa napokon ani nejedná o polárnu noc. Slnko býva totižto normálne nad obzorom, akurát mu cez zimné mesiace bráni vrch Kraľovianska Kopa, ktorý tieni celej dedine ležiacej v údolí. Takže spomínaný vrch, ktorý sa nad Kraľovanmi týči, zabraňuje slnečným lúčom, aby prenikli dolu k obci. V zimných mesiacoch sa slnko nad kopec proste nedostane. Od novembra do januára sa v dedine priameho slnečného svetla nedočkajú.

Kraľovany

Foto: via commons.wikimedia.org

Železničná stanica, ktorá sa nachádza v severnej časti dediny, sa do „zatmenia“ ponára 25. novembra a slnko ju zaleje opäť 17. januára. Južnejšie od nej je interval bez priameho osvetlenia slnkom dlhší. Kraľovany si tým pádom žijú svojou osobitou klímou, ktorá je málinko odlišná od okolia. Sneh sa tu zvykne udržať dlhšie ako v okolitých dedinách, je tu nižšia priemerná ročná teplota a vďaka nedostatku slnečného žiarenia počas zimy majú stromy orechov dobré podmienky pre nezvyčajne dlhú životnosť.

Podobne sú na tom mimochodom v obci Horná Lehota neďaleko Brezna. Do dolnej časti obce zasvieti slnko počas najkratších dní iba na cca 25 minút.

Zaujímavým spôsobom si ale poradili s takýmto problémom v nórskej dedine Rjukan. Tá tiež leží v hlbokom údolí a okolo nej sú vysoké vrchy. Dokonca až polovičku roka poriadne nevideli slnko, a tak na vrch oproti slnku nainštalovali veľké zrkadlá, ktoré im slnečné lúče „sprostredkujú“ až na hlavné námestie. Možno aj v Kraľovanoch by boli privítali takéto riešenie, lacné by však určite nebolo.

 

Rjukan

Foto: via no.wikipedia.org

Foto: via flickr.com

Foto: via flickr.com

zdroj: spravy.pravda.sk

zdroj: nasaorava.sme.sk

zdroj: www.tvnoviny.sk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť