modre oci
Mesto Banská Bystrica
Nezaradené

Slovenská šikmá veža má 34 metrov a zo svojej osi je vychýlená o skoro 70 centimentrov

Hodinová veža patrí medzi jednu z dominánt historického námestia v Banskej Bystrici. Je vysoká 34 metrov a dotvára siluetu centra mesta.

História veže siaha až do roku 1552, keď k mestskej vážnici  pristavili vežu so slnečnými a astrologickými hodinami. Pri opravách škôd požiaru v roku 1763 osadili na južnú stranu veže hodiny a v roku 1783 urobili neskorobarokovú nadstavbu. Pod vežou sa nachádzala mučiareň a väznica prepojená s pranierom. Hodinovú vežu,  tiež nazývali zelená veža (pre farbu šindľov na streche), vážnicová (pretože stála pri budove mestskej váhy) alebo šikmá. Veža celkovo vyhorela štyri krát a to v rokoch 1653, 1723,1761, 1782.

Okrem nosiča hodín plnila aj strážnu funkciu, keď sa z veže komunikovalo s ďalšími vežami na Vartovke a Šachtičkách. Vo veži sa tiež nachádzali trubači, ktorí mali v prípade požiaru trúbiť na poplach. Začiatkom 20. storočia sa veža začala vychyľovať zo svojej osi, čo je v súčasnosti badateľné aj voľným okom. V súčasnosti je vychýlená zo svojej osi až o 68 cm. Hodinová veža však nie je najšikmejšou stavbou na Slovensku. Predbehli ju dve menej známe stavby a to veža na kostole sv. Martina v Ivanke pri Nitre, ktorá je vychýlená od svojej osi dopredu 151 centimetrov a samostatne stojaca kostolná veža vo Vrbovom, ktorá je od svojej osi odklonená o 98 centimetrov.

kostol sv. Martina v Ivanke pri Nitre

img: via vypadni.sk

kostolná veža vo Vrbovom

img: via pluska.sk

Dnes je hodinová veža sprístupnená verejnosti a po zdolaní 101 schodov sa návštevníkom naskytne panoramatický výhľad na historické námestie a horské masívy Kremnických vrchov a Nízkych Tatier. Výhľad z ochodze môže priniesť návštevníkom aj takéto nádherné výhľady.
img: Mirka Chabadová

.zdroj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.