Nezaradené

Slovenský berlínsky múr trvá dodnes: Pred 70 rokmi sovieti na desiatky rokov násilne rozdelili dedinu na dve časti

Keď sa 30. augusta 1946 prebudili obyvatelia slovenskej dediny Slemence, nechceli veriť vlastným očiam. Červená armáda počas noci preťala dedinu novou štátnou hranicou.

Úplne nezmyselne vytýčená hranica tak raz navždy rozdelila rodiny, priateľov, susedov, a ušetrení nezostali dokonca ani nebožtíci na miestnom cintoríne.

Po tomto úkone sa malá dedinka rozdelená ostnatým drôtom, stala najstráženejšou obcou v Európe

Fakty:

Obec bola v roku 1946 rozdelená medzi Slovensko a Ukrajinu, keď časť obce Malé Slemence alebo ukrajinské Mali Selmenci (Малі Селменці) ostala na ukrajinskej strane. V obci je postavený hraničný priechod Veľké Slemence – Mali Selmenci pre peších a cyklistov, ktorý bol otvorený 23. decembra 2005.

Obec Veľké Slemence leží vo východnej časti Východoslovenskej nížiny v nadmorskej výške okolo 102 metrov, väčšinu obyvateľov prislúcha k maďarskej národnosti.

Tomuto paradoxu sa venuje aj dokumentárny film Jara Vojteka – Hranica, ktorý mal premiéru v roku 2009. S týmto snímkom tiež vyhral ocenenie MFDF Jihlava 2009: Najlepší dokumentárny film zo strednej a východnej Európy.
Celý dokument o tejto situácií si môžete pozrieť aj na youtube (nižšie).

img: youtube.com/leonproductionsk

Hranica cez Slemence je porovnávaná aj s berlínskym múrom. S tým rozdielom, že múr, ktorý rozdeľoval Berlín nakoniec padol, ale slovenská dedina je rozdelená dodnes…

img: Titulná foto: youtube.com/leonproductionsk

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť