Nezaradené

Srdce, svastika, pentagram a ďalšie. Kde sa vzali a čo znamenajú notoricky známe symboly?

So symbolmi sa denne stretávame vo všetkých oblastiach nášho života. Ale zamysleli ste sa niekedy nad významom či pôvodom takého srdca alebo svastiky? Prečítajte si príbehy, ktoré stoja za niektorými z najznámejších symbolov na svete.

Hermova palica (caduceus)
Okrídlená palica, okolo ktorej sú obvinuté dva hady je najčastejšie používaná v medicínskom kontexte. Tento symbol má však pôvod v antike a spájal sa s obchodom, výrečnosťou a vyjednávaním, pretože Hermes bol patrónom predajcov a obchodníkov.
caducesu9.jpg774767e7-8e90-47cf-9c96-578443ce6463Original
img: via turbosquid.com

Ryba (ichtys)
Tento skorý kresťanský symbol je známy aj ako „Ježišova ryba“. Predtým než si tento symbol kresťania osvojili, bol používaný Grékmi, Rimanmi a ďalšími pohanmi. V pohanskom ponímaní sa tento symbol spájal s bohyňou plodnosti Atargatis a takisto plodnosťou mora.
ichthys_original_upload_by_kensaunders-d7c2m98
img: via deviantart.net

„Vševidiace“ oko (all seeing eye)
Tento znak bol dlho mylne spájaný s kontrolovaním a sledovaním ľudí elitou. Avšak tento symbol vševidiaceho oka Boha reprezentuje duchovný pohľad, osvietenie a schopnosť chápať okultné záhady. Bol používaný počas stáročí v rôznych kútoch sveta. Vševidiace oko dnes môžete nájsť aj na americkej jednodolárovej bankovke.
tumblr_inline_npgibgSomu1tpot0y_500
img: via tumblr.com

Symbol mieru (peace sign)
Tento symbol vytvoril v roku 1960 Gerald Holtom, aby ním povzbudil britské nukleárne odzbrojovanie. Členovia hnutia Hippies ho neskôr použili pri proteste proti jadrovým zbraniam a následne sa začal tento symbol spájať so svetovým mierom.
aie7eXxi4
img: via clipartbest.com

Svastika
Všetci svastiku(obrátenú) poznáme ako znak nacistov, ale jej pôvod siaha milénia dozadu. Slovo svastika vychádza zo sanskrtu (najstarší známy indoárijsky jazyk) a znamená šťastie a pohodu. Používanie tohto znaku siaha až do neolitickej Eurázie a symbolizuje pohyb slnka po oblohe. Ešte aj dnes je podobný hákový kríž používaný v hinduizme, budhizme, odinizme a iných náboženstvách a bežne ho nájdete v chrámoch alebo domoch v Indii a Indonézii.
Swastika-seoel_(xndr)
img: via wikimedia.org

Kosák a kladivo
Komunistický znak sa zrodil uprostred ruskej revolúcie. Kladivo symbolizovalo priemyselných robotníkov a kosák roľníkov, pričom v kombinácii mal zobrazovať družbu a boj týchto robotníckych tried proti socializmu a cudzím zásahom. V Sovietskom zväze tento symbol získal aj rodový význam, kedy kosák reprezentoval ženy a kladivo mužov.
7220920-Hammer-and-sickle-0
img: via travelblog.org

Diablovo oko (evil eye)
Tento symbol sa dá nájsť v rôznych kultúrach všade vo svete. Verí sa, že tento znak prináša prekliatie, chorobu alebo zranenie. Najstaršie zmienky o tomto znaku siahajú do starovekého Grécka a Ríma. Tu verili, že diablovo oko prinesie prekliatie tým, ktorí sa príliš veľa modlia – ako trest od Boha pre ľudí, ktorí spyšneli.
EVIL-EYES-BLUE
img: via blogspot.com

Jin a jang (yin yang)
Tento čínsky symbol reprezentuje dokonalú rovnováhu a je základom čínskej filozofie. Najznámejší symbol taoizmu je rozdelený na dve časti, ale ich spojenie vytvorí dokonalý celok. Znázorňuje protichodné, no zároveň spolusúvisiace sily vo vesmíre ako svetlo a tmu, dobro a zlo, život a smrť.
107286-555x488-YinYang6
img: via ltkcdn.net

Pentagram
Staroveký symbol bosoráctva má 5 hrotov, z ktorých každý ma svoj význam. Vrchný hrot reprezentuje duchovno (Gaia alebo matka Zem) a zvyšné štyri zase poukazujú na základné elementy (vietor, voda, zem a oheň). Dlho sa verilo, že amulety alebo bižutéria s týmto symbolom ochráni človeka od zla.
Pentagram-Tattoos
img: via tattoosforyou.org

Srdce
Dnes spájané s láskou a náklonnosťou je srdce jedným z najpoužívanejších symbolov. Jeho pôvod je veľmi ťažké vystopovať. Existuje presvedčenie, že jeho tvar vychádza z listov brečtanu, ktoré sú spájané s plodnosťou. Iné názory zase srdce spájajú so starovekými Grékmi a Rimanmi, ktorí používali „silphium“, obrovský fenikel, ako antikoncepciu. Práve semená tejto rastliny majú tvar srdca a práve spájanie s láskou a sexom ho urobilo tak veľmi populárnym.
DiRavenna.Heartsymbol2 (RGB)
img: via longhornlifeonline.com


Matematický symbol vyjadrujúci pomer obvodu kruhu k jeho priemeru má aj množstvo iných významov. Pí patrí medzi iracionálne čísla a jeho presná hodnota nie je známa. Pí je prítomné v učebniach matematiky, pri navigácii a výpočte dráh letov, pri spracovávaní televízneho a rozhlasového signálu alebo pri športových udalostiach.
pie_day_2_d52a416bfff30e3323ff5286fa273ef6.nbcnews-ux-2880-1000
img: via nbcnews.com

Trikvetra (trinity knot)
Keltský trojitý uzol alebo trikvetra symbolizuje úprimnosť, oddanosť a vieru v Boha, jeho tri časti reprezentujú Svätú Trojicu. Symbol sa používal už v 6. storočí na kamenných krížoch, architektúre, ako aj na umeleckých predmetoch. Dnes sa objavuje hlavne pri keltských obradoch na snubných prsteňoch a obrúčkach.
celtic-trinity-knot-tattoo-graphic
img: via tattoobite.com

img: via wikimedia.org

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť