Nezaradené

Dĺžka našej DNA by dosiahla 6x po Pluto, prečítajte si 12 zaujímavých faktov prepojených s vesmírom

Viete aký veľký a zaujímavý je vesmír? Týchto 12 faktov vám to o trochu viac priblíži.

1

Keby ste rozmotali celú DNA vášho tela, dosiahla by rozpätie 54 miliárd kilometrov. Po tejto trase by ste sa len k Plutu prešli 6 krát tam a naspäť.

2

Väčšinu hmoty tvorí prázdny priestor. Ak by ste ho vyňali úplne z našich atómov, celá ľudská rasa by sa zmestila do kocky cukru.

almost-all-of-ordinary-matter-999999999-of-it-is-empty-space-if-you-took-out-all-of-the-space-in-our-atoms-the-entire-human-race-all-7-billion-of-us-would-fit-into-the-volume-of-a-sugar-cubeimg: iflscience.com / Uwe Hermann

3

Od vápnika v kostiach až po železo v krvi – malo množstvo atómov svoj zárodok v srdci explodujúcej hviezdy už pred miliardami rokov.

4

Naše telo obsahuje skutočné pozostatky zo vzniku vesmíru. Takmer všetky atómy vodíka sa vyformovali počas takzvaného veľkého tresku.

in-fact-your-body-contains-cosmic-relics-from-the-creation-of-the-universe-almost-all-of-your-hydrogen-atoms-were-formed-in-the-big-bang-about-137-billion-years-agoimg: pixabay.com

5

Svetlu niektorých hviezd trvá veľmi dlho kým sa dostanú až k naším očiam. Pri pohľade na nočnú oblohu sa tak v podstate hľadíte do minulosti.

6

Ľudstvo zanechalo svoje prvé stopy na Mesiaci už pred 47 rokmi. Ich odtlačky tam nájdete nielen teraz, ale aj o pár miliónov rokov neskôr. Spôsobuje to prostredie Mesiaca, ktoré nemá žiadnu atmosféru, takže stopy nezahladí vietor ani voda.

many-of-the-atoms-youre-made-of-from-the-calcium-in-your-bones-to-the-iron-in-your-blood-were-brewed-up-in-the-heart-of-an-exploding-star-billions-of-years-agoimg: cfa.harvard.edu

7

Vesmír je až desivo tichý. Zvukové vlny totiž potrebujú nejaký prostriedok, ktorým môžu prechádzať. Vo vesmíre sa toho nedočkáte, je to temné a rozľahlé vákuum.

8

Venuša je trochu zvláštna v tom, že jeden deň tu trvá viac ako rok. Deň sa na tejto planéte rovná 243 pozemským dňom, rok má pritom 224 pozemských dní. Zároveň ide o jedinú planétu slnečnej sústavy, ktorá rotuje okolo svojej osi v opačnom smere.

9

Do objemu Slnka by ste zmestili až 1,3 milióna našich Zemí. Je tak veľké, že tvorí až 99,86 % hmoty slnečnej sústavy.

the-sun-makes-up-9986-of-the-mass-of-the-solar-system-its-so-big-that-you-could-squeeze-13-million-earths-inside-of-itimg: astronomycentral.co.uk

10

V celom vesmíre je pravdepodobne viac hviezd ako zrniečok piesku na Zemi.

11

Keď masívna hviezda exploduje, zostane z nej takzvaná neutrónová hviezda. Táto jej podoba je tak hustá, že len čajová lyžička jej hmoty by vážila viac ako Mount Everest.

there-might-be-as-many-as-three-sextillion-stars-in-the-universe-thats-3-followed-by-23-zeros-or-300000000000000000000000-thats-more-than-all-of-the-grains-of-sand-on-earthimg: flickr.com / Capture Queen

12

Pozorovateľná hmota, čiže hviezdy alebo planéty, tvorí len 5 % vesmíru. Tých zvyšných 95 % tvorí energia a temná hmota. To znamená, že tento priestor ani zďaleka nepoznáme.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť