rotujuca-zem
Zdroj: vygenerované cez openai.com (via Vosveteitit.sk)
Nezaradené

Veľké otázky: Kedy bude zničená Zem?

Prvý diel našeho seriálu zaznamenal veľký úspech. Dnes sa spolu s vami pozrieme na ďalšiu veľkú otázku ľudstva.

Odpoveď by nám mohli poskytnúť vedci z England’s University of East Anglia’s School of Environmental Sciences. Tí publikovali štúdiu podľa ktorej by Zem mohla byť zničená asi za 1,75 miliardy rokov. Podľa modelov evolúcie hviezd, vyžarujú tým viac svetla a tepla, čím sú staršie. Presne toto čaká za 1,75 miliardy rokov naše Slnko.

To začne postupne otepľovať našu planétu a všetky vodné plochy začnú vysychať. Bez vody bude Zem neobývateľná a stane sa z nej jedna vělká pustina bez života. Kuriózne však je, že v podstate na dosah ruky máme planétu, ktorej sa takýto scenár netýka. Tou planétou je Mars. Zem sa nachádza v takzvanej Zlatej zóne planét. Tieto planéty budú otepľovaním Slnka bezprostredne ohrozené, a smutné je, že planétou Zem tento pás končí.

Napríklad taký Mars postihne až enormné zväčšenie Slnka, kedy však nenávratne pohltí celú slnečnú sústavu. Túto skutočnosť však môžeme podľa vedcov očakávať asi až za 6 miliárd rokov. V prípade, že sa ľudstvu nepodarí kolonizovať za jeden a pol miliardy rokov nejakú obývateľnú planétu, bude to už 4.25 miliardy rokov po zániku ľudstva.

Jozef Kotrý / Zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť