obrázok chýba
cfsd.cz
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Stávajú sa náhody náhodou? C. G. Jung a synchronicita alebo prečo náhoda v skutočnosti nie je náhodou

Každý z nás už pravdepodobne zažil situáciu, keď sme sa zamýšľali nad tým, ako sa niečo stalo „akoby náhodou“. Napríklad – rozhodnete sa zavolať starému známemu a v tom istom momente vám váš známy zavolá. Alebo náhodne narazíte na neznámeho človeka a po stretnutí s ním sa váš život neuveriteľne zmení. Alebo hľadáte riešenie na nejaký svoj problém a odpoveď nájdete napísanú na pouličnom plagáte.

A občas, keď sa stane „dokonalá náhoda“, je vskutku ťažko tomu uveriť. Dokonalým príkladom takéhoto fenoménu je príhoda herca Anthonyho Hopkinsa. Mal hrať hlavnú úlohu vo filme Girl from Petrovka. Film pripravovali podľa knižnej predlohy spisovateľa Georgea Feifera. Aby sa lepšie zoznámil s postavou, ktorú mal stvárniť, herec potreboval pôvodnú verziu knihy, ktorú však márne hľadal v kníhkupectvách, knižniciach či u známych. Takmer stratil vieru v to, že sa mu podarí knihu zohnať, keď jedného dňa zrazu zočil tú knihu na lavičke zastávky metra a vzal si ju. Neskôr, keď mal letieť na nakrúcanie filmu, náhodne stretol autora románu, Georgea Feifera, na letisku. Spisovateľ sa mu sťažoval, že požičal svojmu známemu najcennejšiu kópiu svojej knihy, v ktorej mal vložené aj svoje poznámky. Ale jeho známy stratil tú knihu niekde na stanici metra.

Je to možné vysvetliť logicky? Vyzerá to tak, akoby všetky udalosti sveta, všetci ľudia a všetky informácie boli nejak prepojené neviditeľnými vláknami, ktoré sa za určitých okolností môžu zviditeľniť. A podľa známeho lekára, psychiatra a psychoterapeuta, Carla Gustava Junga, je tomu naozaj tak. Tento fenomén pomenoval synchronicitou.

                                                                    Foto: books.google.com

Jung prišiel k záveru, že medzi človekom a jeho prostredím existuje úzke prepojenie. Presnejšie je to prepojenie medzi priestorom, časom, vedomím a podvedomím. Pod vplyvom určitých vonkajších okolností v určitej situácii môže človek premietnuť nevedomé (podvedomé) myšlienky do reality a tieto myšlienky sa stanú realitou. A to môže spôsobiť nečakané náhody, ktoré zvykneme nazývať ako fatálne nehody, osud, neuveriteľné šťastie alebo dokonca zázrak. Čím užšie je toto spojenie medzi vami a vaším okolím, tým viac si všímate aj malé detaily, ktoré môžu nadobudnúť nový, dôležitý význam. Takýmito detailami môžu byť obrazy, hudba, stretnutie, vône, čokoľvek.

Samozrejme, existenciou tohto fenoménu si nemôžeme byť istí na 100 %. Každopádne, občas nám takáto „mystická“ situácia pomôže v tom, aby sme niečo vykonali, aby sme sa pre niečo rozhodli alebo dokonca radikálne zmenili svoj život. Stačí byť len trochu viac pozornejším a otvorenejším k „vytvoreniu“ možnosti pre synchronicitu.

Dokonca tento článok môže byť výsledkom synchronicity. Možno ste práve vy čakali na vysvetlenie zvláštnych náhod vo vašom živote alebo čakali na nejaké znamenie.

zdroj: brightside.me

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.