pracka pranie program
Zdroj:Vedelisteze.sk
Nezaradené

Stlač toto tlačidlo a pračka ti pomôže vysušiť bielizeň zásadne rýchlejšie! Budeš ľutovať, že si o tom nevedel skôr

V zimných mesiacoch je sušenie bielizne namáhavejšie hlavne, ak nemáš sušičku. Bielizeň povešaná na radiátoroch alebo sušiakoch v miestnostiach nepôsobí esteticky a môže pokaziť celkový dojem. Výrazne však ovplyvňuje aj ovzdušie miestnosti a tvoje zdravie. Vieš ako tomu predísť?

Čo sa deje, keď sušíme bielizeň na sušiakoch alebo radiátory?

Ak nemáme v domácnosti sušičku v letných mesiacoch, vieme si oblečenie vysušiť na vonkajších sušiakoch. V zime je to o niečo horšie a my sa musíme schýliť k sušeniu oblečenia na radiátoroch alebo vnútornom rozkladacom sušiaku. Ak chceme vysušiť viac oblečenia, rozkladací sušiak ti zaberie veľa miesta a je nespratný.

detske pradlo pranie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tieto možnosti negatívne vplývajú nielen na vzhľad domácnosti, ale aj na kvalitu vzduchu, ktorý dýchaš.

Vznik plesní

Pri sušení oblečenia sa do ovzdušia dostáva veľa vlhkosti. Keďže v zimných mesiacoch menej vetráme, táto vlhkosť sa vo vzduchu udržuje a spôsobuje ďalšie problémy. Vlhký vzduch kondenzuje na chladných stenách alebo rámoch okien. To spôsobuje živnú pôdu pre vznik plesní, ktoré sú následne ťažko odstrániteľné. Plesne sa môžu vo všeobecnosti objaviť v prostredí so zvýšenou vlhkosťou a slabým vetraním. To znamená, že problém je možné eliminovať pravidelným vetraním alebo použitím odvlhčovača.

rosenie okna
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vplyv na ľudské zdravie

Vdychovaním vlhkého a znečisteného vzduchu si poškodzujeme zdravie, pričom najviac trpia naše dýchacie cesty. Najväčšie riziko je pre ľudí s astmou, alergiami či inými chronickými dýchacími ťažkosťami. V takomto prostredí sa rýchlo rozmnožujú plesne, baktérie a roztoče, ktoré ďalej zhoršujú kvalitu vzduchu.

Tvoje dýchacie cesty môžu dráždiť aj chemikálie, ktoré sa do vzduchu uvoľňujú z pracích práškov alebo aviváží, ktoré boli použité pri praní. Tieto chemikálie sa hromadia v uzavretom prostredí a môžu ti spôsobiť svrbenie očí, kašlanie alebo kýchanie.

Ochladenie miestnosti

Pri sušení oblečenia na radiátoroch sa miestnosť nevyhrieva správne. Teplý vzduch, ktorý má prúdiť do miestnosti, je blokovaný oblečením. Teplo potrebné na vytopenie miestnosti je spotrebované na vysušenie oblečenia, čo zvyšuje náklady na kúrenie.

Ako dopomôcť rýchlejšiemu sušeniu?

Práčky majú funkciu, o ktorej veľa ľudí nevie, resp. jej nedávajú tak veľký význam, ako táto funkcia má. Dokáže ti totiž uľahčiť život.

Na práčke je samostatné tlačidlo na odstreďovanie vody z oblečenia. Zväčša ide o symbol víru, ako môžeš vidieť na fotografii nižšie. Ak tvoja práčka túto možnosť nemá, jednoducho nechaj vodu z oblečenie ešte raz odstrediť pomocou iného krátkeho programu, aby si svoje oblečenie vytiahol z práčky, čo najviac vysušené.

praci cyklus pracka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Táto funkcia tvojej práčky funguje na tom princípe, že keď práčka spustí cyklus odstreďovania, bubon sa začne otáčať vysokou rýchlosťou. Táto rýchlosť vytvára odstredivú silu, ktorá tlačí vodu z vlákien oblečenia smerom von k stenám bubna. Voda sa následne odvádza cez odtokový systém práčky.

Koľko otáčok zvoliť?

Možno sa ešte pýtaš, koľko otáčok máš zvoliť. To závisí od typu oblečenia, ktoré chceš vysušiť. Vo všeobecnosti platí, že čím jemnejšie máš oblečenie, tak tým menej otáčok zvoľ. Napríklad pri jemných tkaninách zvoľ 400 – 800 ot./min, viac nie. Pri syntetických 800 – 1000 ot./min. Pri materiály ako bavlna, zmesové tkaniny, ktoré bývajú pevnejšie, kľudne zvoľ 1000 – 1200 ot./min. Potom tu máme samostatnú kategóriu ako sú džínsy, uteráky, posteľná bielizeň. Tam sa môžeš kľudne „vyblázniť“ a zvoliť 1200 – 1400 ot./min.

Minimalizovanie vlhkosti vzduchu

Vlhkosť vo vzduchu vieš minimalizovať pravidelným vetraním miestnosti, v ktorých sa oblečenie suší. Taktiež si môžeš kúpiť odvlhčovače vzduchu. Ten nasáva vlhký vzduch, ochladzuje ho a následné ho suchší vracia do miestnosti. Je to však väčšia investícia.

V podobnej cenovej úrovni vieš kúpiť aj menšiu sušičku. Práve investícia do sušičky nie je na zahodenie. Uľahčí ti to sušenie bielizne. Taktiež sa ti vyčistí vzduch, keďže nebude veľmi vlhký a jej cena sa ti vráti v úspore za kúrenie.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.