obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Sú vôbec ešte nejaké potraviny naturálne?

Rozhodli ste sa, že odteraz budete jesť iba prírodné, bio potraviny, ale čo to vlastne znamená?

Prieskum trhu a zdravý rozum nám hovorí, že ľudia radšej nakupujú „naturálne“ potraviny. Celý priemysel je oddaný tejto myšlienke. No slovo „naturálny“ je do značnej miery v tomto kontexte vynálezom marketingu. Dokonca aj keď si myslíte, že sa stravujete „bio“, takmer určite sa mýlite.

FDA (Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv) sa nedávno rozhodli preskúmať situáciu označovania potravín. V posledných rokoch boli obvinené firmy vo viac ako sto skupinových žalobách zo zavádzania spotrebiteľov uvádzaním termínu „all natural“ na produkty, ktoré nimi zjavne nie sú. Oficiálne predpisy FDA v tejto problematike, by mohli mať obrovský vplyv na viacero priemyslov.

img: Photo: Martin Ruegner/Getty Images; design: Lauren Wade

Ale definovať, čo je „naturálne“ je náročná úloha. Termín je vo svojej podstate mätúci v tom, že prakticky všetky potraviny prechádzajú akýmsi umelým spracovaním.

Dokonca, ani keď nazbierate svoje vlastné jahody, nemusia byť úplne „prírodné“ v prípade, že plody vzrástli z geneticky modifikovaných semien. A pravdepodobne aj vzrástli. Tak alebo onak, viac ako dve tretiny všetkých potravín v USA je geneticky modifikovaných. (upozornenie pre milovníkov syra: viac ako 90 percent z enzýmov použitých na výrobu syrov sú geneticky modifikované).

Tieto geneticky modifikované organizmy alebo GMO, možno nie sú úplne prirodzené, ale nie sú nebezpečné. GMO sú jednoducho rastliny, zvieratá a mikroorganizmy, pri ktorých boli genetické vlastnosti umelo spracované v laboratóriu, než cez šľachtenie. Akonáhle sú modifikované, rastú ako čokoľvek iné. Stovky nezávislých vedeckých štúdií, a Svetová zdravotnícka organizácia, došli k záveru, že geneticky modifikované organizmy sú bezpečné na konzumáciu.

Ale mnoho ľudí stále zastáva názor, že potraviny, vyrobené z geneticky modifikovaných organizmov nie sú „prírodné“ a nemali by byť takto označované. FDA bude mať čo robiť, aby našli definíciu tohto pojmu. Môžete striehnuť na pokrok agentúry v tejto problematike na ich informačnej stránke, ktorú predstavitelia FDA zaviedli.

img: via wildearthapothecary.wordpress.com

Jedna vec je istá, názorov na túto problematiku je viac než dosť. V máji, na konci obdobia verejných komentárov, agentúra dostala tisíce pripomienok zo strany spotrebiteľov, spoločností a právnikov k prevádzkovaniu farmy s pestovaním špargle v rozlohe okolo 1,62 km2. Táto farma asi nebude „naturálna“.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.