peniaze a stastie
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Veda a technika, Zaujímavosti

Sú výhercovia lotérie výrazne šťastnejší? Štúdie skúmali vplyv výhry na dlhodobé šťastie

Je úžasné zistiť, že ste vyhrali jackpot v hodnote miliónov dolárov alebo €. A hoci z víťaznej sumy by vám štát, v ktorom bývate, zobral veľkú časť v podobne rôznych daní či poplatkov, tak stále by išlo o pocit na nezaplatenie, že už nemusíte nikdy pohnúť prstom. Aj keď kúpa žrebu nie je finančne racionálnym rozhodnutím z hľadiska pravdepodobnosti, tak mnoho ľudí aj napriek tomu investuje každý týždeň alebo mesiac niekoľko desiatok € do žrebov, píše portál sciencealert.com.

Psychológia lotérií ukázala, že ľudia kupujú žreby najčastejšie kvôli finančným ťažkostiam a to s vedomím, že je len málo pravdepodobné vyhrať, no stále majú nádej. Niektoré výskumy naznačujú, že ľudia s nižšími príjmami majú väčšiu túžbu hrať lotériu ako ľudia, ktorí nemajú núdzu o peniaze, aby sa vyhli finančným ťažkostiam.

Napriek populárnemu mýtu, že veľká výhra zaručí výhercovi aj šťastie, výskum ukazuje, že výhra v lotérii trvalé šťastie nezabezpečí. Zistilo sa tiež, že víťazi sa po výhre necítia oveľa šťastnejší ako predtým a väčšinou uvádzajú, že sú šťastní rovnako. Rovnako jeden z výskumov hovorí i to, že od určitého príjmu, ktorý ak dosiahnete, tak sa nebudete cítiť lepšie alebo šťastnejšie.

Viaceré štúdie sa venovali skúmaniu šťastia po získaní rozprávkovej výhry

Štúdia z roku 1978 porovnávala 22 víťazov lotérie s 22 členmi kontrolnej skupiny, ktorí nevyhrali peniaze a s 29 ľuďmi, ktorí boli postihnutí ochrnutím. Výhercovia lotérie vo všeobecnosti uviedli, že sú šťastnejší ako ľudia s poruchou pohybu. Konkrétne dosiahli výhercovia skóre štyroch bodov z piatich, zatiaľ čo osoby trpiace ochrnutím dosiahli úroveň šťastia 2,96 z 5 bodov.

Priemer spokojnosti kontrolnej skupiny bol 3,82 z 5, čo sa výrazne nelíšilo od spokojnosti výhercov lotérie. Výhercovia lotérie však vyjadrili najnižšiu úroveň spokojnosti s tým, čo bolo nazvané vedcami ako všedné potešenie – teda príjemné aspekty každodenného života, ako je napríklad raňajkovanie alebo rozhovor s priateľom. Zdá sa preto, že ak prídeme k veľkému balíku peňazí, tak zabúdame tešiť sa z bežných iných vecí.

Podľa výskumu výhercovia lotérie necítia výrazne väčšie šťastie ako tí, ktorí nevyhrali a takisto sa obete nehôd necítia výrazne nešťastné. To naznačuje, že výhra v lotérii nezvyšuje šťastie tak, ako si ľudia myslia a nešťastné ochrnutie neznižuje šťastie tak, ako by sme očakávali. Tomuto konceptu sa hovorí aj hedonická adaptácia, čo znamená, že sa ľudia po významných udalostiach vrátia do svojho bežného stavu šťastia. Inými slovami povedané, ak sa dostaneme k veľkému balíku peňazí, tak síce naše šťastie náhle vyskočí, no neskôr padne do „normálu“.

Existujú lepšie spôsoby, ako ovplyvniť vlastné šťastie a to je napríklad budovanie pevných vzťahov, zážitkov či venovať sa cvičeniu. Víťazstvo v lotérii môže pomôcť dosiahnuť tieto ciele, ale samo o sebe nezvyšuje dlhodobé šťastie.

Výskum z roku 2008 priniesol podobné zistenia o víťazoch lotérií. Napriek tomu, že výhra v lotérii nezaručuje trvalé šťastie, môže byť zábavné predstaviť si, na čo by sa tieto peniaze mohli použiť. Niektorí psychológovia dokonca tvrdia, že túžba po takejto šanci na získanie bohatstva môže byť jedným z dôvodov, prečo ľudia radi hrajú lotériu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.