peniaze a stastie
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Veda a technika, Zaujímavosti

Dokážu nás peniaze spraviť šťastným? Toto hovorí veda!

Peniaze potrebuje k životu každý a to bez ohľadu na to, kde bývame alebo čo robíme. Vo všeobecnosti panuje myšlienka, že čím je človek bohatší, tak tým je aj šťastnejší. Skutočne to ale platí? Na túto tému hľadali odpoveď vedci z University of Pennsylvania.

Existuje viacero štúdií, ktoré sa venujú tejto problematika. Autorom jednej z nich sú Daniela Kahnemana a Angusa Deatona z Princetonskej univerzity. Publikovaná bolo ešte v roku 2011 a vedci zistili, že šťastie ľudí rástlo do ročného príjmu 75-tisíc dolárov, následne sa ustálilo a to bez ohľadu na to, aký mal človek príjem. No ďalšia práca zverejnená v roku 2021 od Matthewa Killingswortha hovorí, že šťastie stúpa aj nad príjmom 75-tisíc dolárov.

Aký príjem nás urobí šťastným?

Vedci vyššie, aby zistili, kde je pravda, sa spojili dokopy a do partie pribrali ešte vedkyňu Barbaru Mellers, aby našli jednoznačnú odpoveď, ako koreluje príjem a šťastie. Nová štúdia teda vychádza z procesu, ktorý voláme „protiporná spolupráca“. Ide o typ spolupráce, kedy sa výskumníci s protichodnými výsledkami snažia vyriešiť svoj spor prostredníctvom spoločného výskumu.

Výskumníci zistili, že vyšší príjem je spojený aj s vyššou úrovňou šťastia. No našli novú hranicu, od ktorej pocit šťastia stagnuje. Za týmto účelom vyspovedali viac ako 33-tisíc pracujúcich dospelých ľudí s priemerným príjmom v domácnosti 85-tisíc dolárov.

„Zjednodušene povedané, výsledky práce naznačujú, že pre väčšinu ľudí sú väčšie príjmy spojené s väčším šťastím,“ hovorí Killingsworth. „Výnimkou sú ľudia, ktorí sú na tom finančne dobre, ale sú nešťastní. Ak ste napríklad bohatí a nešťastní, viac peňazí vám nepomôže. Pre všetkých ostatných bolo viac peňazí v trochu rôznej miere spojené s vyšším šťastím.“, dopĺňa.

Kde je pomyselná hranica, ktorú keď prekročíme, tak nebudeme šťastnejší?

No kde je tá pomyselná hranica, ktorú ak prekročíte, tak nebudete pociťovať šťastie? Nové zistenia výskumníkov naznačujú, že pre väčšinu ľudí sa šťastie zlepšuje s vyššími príjmami až do 500 000 dolárov ročne – hoci účastníci nad týmto príjmom sú „pomerne vzácni“, čo pre túto skupinu poskytuje nedostatok komplexných údajov, uvádza štúdia.

„Peniaze nie sú tajomstvom šťastia, ale pravdepodobne môžu trochu pomôcť.“, uviedol Killingsowrth.

No zaujímavosťou je aj to, že vedci identifikovali pomerne veľkú časť ľudí, pre ktorých vyšší príjem nehrá tak dôležitú úlohu. Pre túto „nešťastnú skupinu“ je vzťah medzi šťastím a príjmom odlišný, pričom peniaze navyše nezlepšujú ich pocit pohody, keď dosiahnu ročný príjem 100-tisíc dolárov.

Vedci rovnako dopĺňajú, že by sme nemali predstavovať, že šťastie stúpa rovnako úmerne ako aj príjem. Spodná časť distribúcie šťastia rastie oveľa rýchlejšie ako horná časť v tomto rozsahu príjmov. Znamená to, že od určitej výšky príjmov, nás dodatočný príjem neteší tak, ako keď sme zarábali menej peňazí.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť