trik ako vycistit mikrovlnku citronom_priprava citronovej stavy
Zdroj: Vedelisteze.sk
Fakty, Zaujímavosti

Sú zeleninové a ovocné šťavy detoxikačným zázrakom? Lekár vysvetľuje, ako funguje detoxikácia, asi si žil v omyle

Možno si aj ty postrehol na internete trend, v ktorom rôzni influenceri odporúčajú piť zeleninové a ovocné šťavy s cieľom detoxikácie tela. Otázkou však je, či to skutočne funguje. Na túto tému odpovedá známy lekár Tomáš Kaštovský.

Čo je to detoxikácia?

Detoxikácia je prirodzený proces, ktorý v našom tele prebieha neustále.

Kaštovský v súvislosti s ovocnými a zeleninovými šťavami a detoxikáciou hovorí, že ide o mýtus. Ovocné a zeleninové šťavy nie sú detoxikačným zázrakom, hoci im mnoho ľudí slepo verí.

Naše telo sa detoxikuje samo prostredníctvom pečene a obličiek, prízvukuje. Šťavy k tomu neprispievajú viac ako bežná vyvážená strava. Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že by mali schopnosť „vypláchnuť“ toxíny z tela rýchlejšie alebo efektívnejšie ako bežná zdravá strava. Navyše, šťavové kúry sú často chudobné na bielkoviny a zdravé tuky, čo môže viesť k stratám svalovej hmoty a nedostatku esenciálnych živín, na čo Kaštovský upozorňuje.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Kaštovský (@mudrtomaskastovsky)

Pečeň filtruje a rozkladá škodlivé látky, ktoré sa následne vylučujú z tela prostredníctvom moču alebo stolice. Tento proces je u zdravého človeka efektívny a nevyžaduje si žiadne „extra“ detoxikačné kúry.

Obličky zohrávajú kľúčovú úlohu v detoxikácii tým, že filtrujú krv a odstraňujú odpadové látky a toxíny prostredníctvom moču. Denne prefiltrujú približne 50 litrov krvi a zabezpečujú rovnováhu elektrolytov a tekutín v tele.

Mal by som sa vyhýbať zeleninovým a ovocným šťavám? Jednoznačne nie!

Samozrejme, to neznamená, že by si sa mal ovocným alebo zeleninovým šťavám vyhýbať. Kaštovský však zdôrazňuje potrebu vyváženej stravy, ak chceš uľaviť svojmu tráviacemu systému. Hovorí, že zeleninové a ovocné šťavy sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov vrátane antioxidantov. Podčiarkuje však, že netreba zabúdať na bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu, ktoré šťavy nevedia plnohodnotne nahradiť.

„Šťavy sú skvelým zdrojom vitamínov a antioxidantov, ale nesmie sa zabúdať na bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu, ktoré šťavy plne nenahradia. Ak chceš uľaviť tráviacemu systému, radšej vynechaj ťažké jedlá a zaraď šťavy ako doplnok k vyváženej strave. Extrémy nie sú nutné, zdravie je hlavne o rovnováhe,“ hovorí na sociálnej sieti.

Inými slovami, namiesto radikálnych šťavových detoxov je lepšie zamerať sa na dlhodobé zdravé stravovanie.

Kde vznikol tento mýtus?

Možno sa teraz pýtaš, kde vznikol tento mýtus, že šťavy sú zázrakom pre detoxikáciu tela.

Myšlienka, že šťavy môžu detoxikovať telo, má svoje korene v alternatívnej medicíne a wellness priemysle. Už v 70. a 80. rokoch sa začali propagovať rôzne očistné kúry založené na prírodných šťavách, pričom ich hlavnými zástancami boli prívrženci naturálnej výživy a alternatívnych terapií. Tento trend sa rozšíril vďaka celebritám a influencerom, ktorí tvrdeniami o zázračnom účinku detoxov podporili jeho popularitu. Napriek nedostatku vedeckých dôkazov sa tento mýtus udržal v povedomí ľudí až dodnes.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.