Súčasné počasie spôsobuje problémy kadekomu. Kým stovky cestujúcich strávili noc v uviaznutých vlakoch – najmä na Slovensku, drobné vtáky môže súčasná námraza ohroziť aj na živote.
Niekoľkomilimetrová vrstva ľadu, ktorá cez noc pokryla stromy aj povrch zeme, zabraňuje vtákom, aby sa dostali k potrave. „Najväčšie problémy s prekonaním ľadovej pokrývky majú tie najmenšie vtáčiky a pritom práve oni strácajú v chladnom počasí najviac energie. Ak sme teda doteraz so zimným prikrmovaním váhali, práve dnes je najvyšší čas začať. “
Sýkorky a ďalšie drobné vtáctvo spotrebujú veľa energie na zahriatie svojho drobného telíčka s relatívne veľkým povrchom. V zime strávia prakticky celý deň hľadaním a konzumáciou potravy, inak by nemohli prežiť. Práve v čase, keď napadne veľké množstvo čerstvého snehu alebo kedy prírodu pokryje ľad, je pre tieto vtáky naplnené krmítko naozajstným požehnaním a nezriedka aj záchranou života.
A ako vtáky správne kŕmiť?
Vtákom by sme mali predkladať čo najprirodzenejšiu potravu, nevhodné sú hlavne zvyšky z kuchyne. Tie väčšinou obsahujú soľ, ktorá pôsobí ako jed. Pre malé vtáky môže byť už len jedno zrnko soli zo slaného rožku smrteľné.
Vhodné nie je ani pečivo, obzvlášť čerstvé, môže spôsobiť zažívacie ťažkosti. Môžeme ho podávať len kačkám a labutiam, majú ako je známe „kačací žalúdok“ a i prípadné prebytky soli vo vodnom prostredí ľahšie vylúči.
Jednoznačne najobľúbenejším krmivom sú slnečnicové semienka a pre vtáky sú výborným zdrojom energie a väčšina druhov im dáva prednosť. Doplniť ich môžeme ovsenými vločkami či iným zrnom, ktoré sypeme ako do kŕmidla, tak na nejaké chránené miesto na zem. Napríklad pre pinky a zvončeky je prirodzenejšie zbierať potravu zo zeme.