Zaujímavosti, Zvieratá

Ktoré potraviny, ktoré bežne jeme, sú pre psov toxické a nebezpečné? Toto svojmu psovi nikdy nedávajte!

Pravdepodobne aj vy máte v domácnosti psa. Určite viackrát sa vám stalo, že ste sa čudovali, prečo niekedy robí práve to, čo robí. Napríklad, prečo predtým, ako vykoná veľkú potrebu, tak sa niekoľkokrát otočí okolo svojej osi. Robí to z viacerých dôvodov, no hlavne preto, aby sa uistil, že navôkol nie je žiadne nebezpečenstvo. Prípadne, prečo sa pes otočí vo dverách, keď vonku prší. Nemusí to byť z dôvodu, že sa bojí vody. Aj v tomto prípade je viacero vysvetlení, prečo tak robia. Jedným z nich napríklad je, že psy počujú zvuky v rozsahu 67 až 45 000 Hz, zatiaľ čo ľudia len v rozsahu 64 až 23 000 Hz. Tento rozdiel znamená, že pre niektorých psov môže byť zvuk dažďa, vetra a hromu veľmi intenzívny a stresujúci.

Prejdime ale k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je strava psov. Bezpochyby, keď si pochutnávate na nejakom jedle, tak váš psík dobehne, a spraví tie najsmutnejšie oči na svete, ktorými hovorí, že nejedol už niekoľko dní, hoci si len pred pár chvíľami na niečom pochutnával. Ak odoláte, tak dá na vás labku, a ešte smutnejšie sa pozrie, a vy jednoducho nedokážete odolať tomu pohľadu a dáte mu sústo. Vedeli ste ale, že hoci si radi pochutnajú na jedle, ktoré konzumujeme aj my, tak niektoré potraviny, ktoré bežne jeme, môžu byť pre ne toxické alebo nebezpečné? Poďme sa pozrieť spolu s portálom aspca.org(Americká spoločnosť pre prevenciu krutosti na zvieratách) na 9 takýchto potravín, ktoré by ste psovi nemali nikdy dať zjesť, lebo mu viac uškodíte, ako ulahodíte.

Tieto potraviny psom nikdy nedávajte, sú pre ne nebezpečné a toxické

Čokoláda

Čokoláda je pre nás lahôdka, no pre psov môže byť jedovatá a to hlavne, ak ju skonzumujú vo väčšom množstve. Dôvodom je, že obsahuje teobromín (pozn. ide o alkaloid z kakaovníka) a kofeín, ktoré môžu spôsobiť vracanie, hnačku, tras, záchvaty a v tom najhoršom prípade potenciálne aj smrť. Mimochodom, vedeli ste, že pre psov sa vyrába špeciálna verzia čokolády, ktorá nie je pre nich škodlivá?

Hrozno

Hrozno je jedna z potravín, ktorú si doprajeme počas leto. Dokáže nás osviežiť, je sladká a dokonca aj zdravá. No pre zvieratá, ako je napríklad pes, je vysoko toxická. Dôvodom je, že obsahuje kyselinu vínnu, ktorá môže spôsobiť u psov zlyhanie obličiek.

Cibuľa a cesnak

Cibuľa a cesnak patrí medzi ďalšie bežné potraviny, ktoré konzumujeme. A to či už v celku, tak niekedy aj ako súčasťou rôznych pokrmov, napríklad pizzy. Tieto potraviny obsahujú thiosulfát, ktorý môže poškodiť červené krvinky psov a spôsobiť anémiu.

Makadamové orechy

Ak dáte psovi makadamové orechy, tak mu môžete uškodiť. Symptómy prídu približne po 12 hodinách a môžu kľudne trvať aj 2 dni. Môžu spôsobiť napríklad vracanie, slabosť, hypertermiu a tras u psov. Okrem iného, konzumácia orechov môže viesť k pankreatitíde, čo je zápal slinivky brušnej pre vysoký obsah tuku. Vedzte, že to nie je príjemný pohľad na vášho psíka, keď dostane pankreaticky záchvat.

Xylitol

Xylitol je ďalšia látka, ktorá môže spôsobiť psom radu problémov. Možno si teraz hovoríte, čo to je, že nič také ste do úst nikdy nedali. Vedzte, že ste dali a veľakrát. Ide o látku, ktorá býva súčasťou žuvačiek či cukríkov bez cukru. Xylitol môže viesť k rýchlemu uvoľnenie inzulínu u psov, čo vedie k hypoglykémii, záchvatom, zlyhaniu pečene a v krajom prípade dokonca k smrti​.

Avokádo

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú avokádo. Či už len posolené, alebo si z neho robíte nátierku. Ide o plodinu, ktorú obľubujú mnohí. No psom (ale aj iným zvieratám), môže narobiť veľa problémom. Dôvodom je látka persín, ktorá je pre psy toxická a má potenciál spôsobiť tráviace problémy, ako je vracanie a hnačka.

Surové cesto s kvasnicami

Možno aj vy počas pečenia ochutnávate cesto. Hoci nám to nespôsobuje problémy, tak psom môže. Môže sa rozširovať v žalúdku psa, čo spôsobuje silnú bolesť a potenciálne život ohrozujúci stav nazývaný žalúdočná dilatácia-volvulus (nadúvanie).

Varené kosti

Ďalšia potrava, ktorú by sme nemali dávať psom, sú varené kosti. Tie sa môžu rozštiepiť a spôsobiť upchatie alebo pretrhnutie tráviaceho systému psa.

Mliečne výrobky

U niektorých psov môže spôsobovať tráviace problémy, ako je hnačka a vracanie, najmä ak sú laktózovo intolerantné. Nadmerná konzumácia mastných mliečnych výrobkov môže viesť k pankreatitíde.

Majte preto na pamäti, že ideálna potrava, ktorú môžete dať psovi je tá, ktorá je pre nich určená. Od stola by nemali dostať nič a to aj v situácii, keď urobia na vás tie najsmutnejšie oči na svete.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť