pes a dazd
Jednohubky, Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo psy nechcú ísť počas dažďa von? To, že zmoknú, môže byť posledná vec, ktorej sa boja! O tomto ste netušili!

Pravdepodobne aj vy, keď vonku prší, sa tak rýchlo bežíte schovať, aby ste nezmokli a nedajbože aby do vás neudrel blesk.

Možno aj vy máte v domácnosti psa. Ak áno, tak určite sa vám stala už situácia, že sa tešil von, ale ako ste otvorili dvere na dome, tak sa na vás pozrel so smutnými očami a otočil sa späť a napochodoval do svojho pelechu. Pravdepodobne ste si povedali, že nechce, aby zmokol. Vedzte, že jemu hlavou mohlo preblesnúť úplne niečo iné.

Prečo pes nechce ísť počas dažďa von

Začnime tým, že áno, časť psov jednoducho nechce zmoknúť. Psy často nemajú radi pocit mokrých labiek a srsti. Mladé alebo málo socializované psy môžu byť obzvlášť citlivé na pocit mokra, keďže na to nie sú zvyknuté. Mimochodom, ak vás zaujíma téma, prečo pes smrdí, keď zmokne, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto problematike.

Prejdime ale teraz k ďalším dôvodom, ktoré by vás pravdepodobne nenapadli.

Zvuk dažďa a búrky

Nie je žiadnym tajomstvom, že psy majú násobne lepší nielen čuch, ale aj sluch. Ako upozorňuje portál DogsAndClogs, tak psy počujú zvuky v rozsahu 67 až 45 000 Hz, zatiaľ čo ľudia len v rozsahu 64 až 23 000 Hz. Tento rozdiel znamená, že pre niektorých psov môže byť zvuk dažďa, vetra a hromu veľmi intenzívny a stresujúci. Niektoré psy trpia dokonca fóbiou z búrky, čo môže vyústiť v to, že počas dažďa začnú panikáriť a utečú vám a niekde sa skryjú.

Zmeny barometrického tlaku a statická elektrina

Pre tých, ktorí nevedia, tak barometrický tlak je sila, ktorú vzduch vyvíja na Zem a všetko na nej. Zmeny v barometrickom tlaku, ako už asi tušíte, tak sprevádzajú aj dážď. Môže to ovplyvniť, ako sa cítime my a aj naše zvieratá. Práve psy sú na tento tlak citlivejšie v porovnaní s nami. Tieto zmeny môžu byť pre ne nepríjemné a spôsobovať im diskomfort alebo úzkosť. Okrem toho, statická elektrina, ktorá sa môže nahromadiť v ich srsti počas búrky, im môže spôsobovať ďalší stres​.

Zmeny pachov

Ako sme už vyššie spomínali, tak pes má násobne lepší čuch. Predpokladá sa, že cítia približne 10-tisíckrát lepšie než ľudia a v niektorých prípadoch (v závislosti od plemena) až 100-tisíckrát lepšie. Je to spôsobené tým, že zatiaľ, čo my máme „len“ 5 miliónov čuchových receptorov, psy ich majú medzi 125 až 300 miliónmi v závislosti od plemena. Niektoré pachy sú ale pre psov nepríjemné. Počas dažďa sa pachy môžu stať silnejšími a intenzívnejšími, čo môže byť pre psy prehnane stimulujúce a nepríjemné​.

Psy milujú rutinu

Ďalším dôvodom, prečo sa vo dverách otočí, keď vidí vonku dážď, je, že miluje rutinu. Pravdepodobne, ak venčíte svojho psíka pravidelne, tak máte určité trasy, ktoré beháte deň čo deň, a keď ňou nejdete, tak sa vám pes zastaví a zmrzne, kým sa nevyberiete smerom, ktorým chodíte pravidelne. Nuž, možno by vás to nenapadlo, ale psy milujú rutinu a dážď im ju môže jednoducho narušiť.

Keď budete teda nabudúce svojho psíka nútiť na vychádzku, aj keď prší, tak vedzte, že sa nemusí báť len vody.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť