psy cuch smrad tieto vone nemaju radi_titulka
Zaujímavosti, Zvieratá

Ktoré vône a pachy sú pre psov výslovene odpudzujúce či nepríjemné?

Psy sú známi svojím úžasným čuchom a vášňou pre nové a vzrušujúce vône. Ich čuch je mimoriadne výkonný, s 150 až 300 miliónmi čuchových buniek, čo je mnohonásobne viac ako u ľudí, ktorí disponujú len približne piatimi miliónmi čuchových buniek. Táto schopnosť im umožňuje nielen vnímať rôzne vône vo vzduchu a na povrchoch, ale aj rozpoznať zdroj týchto pachov. Mimochodom, vedeli ste, že pes za ideálnych podmienok môže zacítiť pach až do 4 až 5 kilometrov?

Práve preto sú psy často využívané na vyhľadávanie drog, nezvestných ľudí a dokonca aj na diagnostiku vážnych chorôb, ako je rakovina, tuberkulóza či cukrovka, píše web Allpawsexpress.com.

Niekedy sa môžeme stretnúť so situáciou, keď pes odmieta vstúpiť do miestnosti alebo sa nechce priblížiť k niektorým predmetom. Toto môže byť spôsobené niektorými pachmi, ktoré sú pre neho nepríjemné. Čistiace prostriedky s chlórom, bielidlom alebo citrusovými prísadami, naftalínové guľôčky a štipľavé papriky patria medzi pachy, ktoré psy neznášajú. Je dôležité vedieť, že tieto pachy nemusia psov len odrádzať, ale môžu mať pre nich aj zdravotné riziká. Napríklad, čistiaci prostriedky obsahujú často pre psov toxické látky, ktoré by nemali dýchať.

Psy sú veľmi citlivé na určité pachy, ktoré im môžu byť nepríjemné alebo dokonca odpudzujúce. Citrusové vône, ako je vôňa citrónov, limetiek, pomarančov a grapefruitov, patria medzi vône, ktoré psi zvyčajne neznášajú, pretože ich nosy sú touto silnou citrusovou arómou dráždené. No aj pachy ako cesnak, cibuľa alebo chilli môžu byť pre psy neprijateľné.

Rovnako ocot, aj keď je pre nás ľudí bezpečný na použitie v domácnosti ako dezinfekčný prostriedok, pre psov je veľmi nepríjemný. Jeho kyslá vôňa, najmä ak ide o jablčný ocot, nie je pre psí nos vôbec príjemná. Takisto prostriedky s obsahom alkoholu, často používané ako dezinfekčné prostriedky, sú ďalšou vôňou, ktorú psi neznášajú. Ich silná aróma môže spôsobiť, že pes rýchlo opustí daný priestor.

„Psy často nenávidia pachy chemických čistiacich prostriedkov, dezinfekcií alebo iných syntetických látok.“

Zatiaľ čo pre nás môžu byť čerstvé bylinky, ako rozmarín a mäta príjemné, pes ich môže považovať za silné a odpudivé. Týmto spôsobom však môžeme zabrániť nežiaducemu pohybu psa v záhrade na miestach, kam nechceme, aby chodil a to tak, že použijeme roztok alebo esenciálne oleje z týchto bylín na ochranu svojich rastlín alebo priestorov.

Psy majú odlišný systém dýchania ako my ľudia

Výnimočná pachová pamäť psích nosov je taktiež fascinujúca. Podobne ako si my pamätáme tváre, dokážu psy identifikovať ľudí na základe ich pachu. To je jeden z dôvodov, prečo sú tak nadšení, keď sú vonku, pretože tam je pre nich nekonečno zaujímavých vecí na čuchanie. Avšak nie všetky z týchto vôní sú pre našich psích spoločníkov príjemné.

Psy majú aj svoj osobitý spôsob čuchania, ktorý je odlišný od nášho. Naše dýchanie a čuch prebiehajú cez rovnaké dýchacie cesty v našich nosoch súčasne. Naopak, psy majú oddelené dýchacie cesty a čuchový systém. Pri inhalácii vzduch prúdi cez štrbiny na boku ich nosa, čo spôsobuje vírenie vydýchaného vzduchu a umožňuje im vnímať veci nielen pri nádychu, ale aj pri výdychu. Táto jedinečná schopnosť psov nám umožňuje využívať ich v rôznych oblastiach. Po vycvičení môžu byť schopní vyhľadávať bomby, stopovať zločincov a dokonca aj lokalizovať mŕtve telá. Ich výnimočný čuch je preto nepostrádateľný v oblasti bezpečnosti a vyhľadávania

V závere môžeme konštatovať, že pachy majú pre psov dôležitý význam v ich živote. Ich výnimočný čuch im umožňuje plniť rôzne úlohy a poslania, od vyhľadávania páchateľov až po identifikáciu vážnych ochorení.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť