obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Svetielkujúce kalmáre v zátoke Toyama

Svietelkujúci kalmár je bioluminiscenčný hlavonožec dorastajúci iba do dĺžky približne 7,5 centimetra. Kalmár je vybavený špeciálnymi svetlo – produkujúcimi orgánmi, ktoré sa nazývajú fotofóry a ktoré vyžarujú modré svetlo. Veľké fotofóry sa nachádzajú na koncoch chápadiel, ako aj okolo očí. Tisícky drobných fotofórov môžno nájsť po celom tele kalmára, vďaka čomu majú schopnosť žiariť v celej svojej kráse. V zátoke Toyama, v Japonskom mori, boli nájdené tieto kamláre v neuveriteľnom počte. Kalmáre za normálnych okolností žijú v hĺbke približne 370 metrov pod morskou hladinou, ale vlny zátoky ich vytlačili až na povrch. Vďaka tomu ich potom od marca až do júna lovia na tony. Svetielkujúce kalmáre sú totižto v Japonsku považované za pochúťku.

Obdobie výteru svetielkujúcich kalmárov prebieha v rovnakom čase. Milióny kalmárov sa vtedy spája, aby oplodnilo a nakládlo vajíčka práve v zátoke Toyama. Veľké stretnutie kalmárov predstavuje jednu obrovskú svetelnú šou, ktorú možno obdivovať, takže to samozrejme láka aj kopu turistov. Táto udalosť je veľmi dôležitá pre ďalšie morské tvory a vtáky, ktoré si pochutnávajú na mŕtvych telách týchto svetielkujúcich kalmárov.

Skoro ráno, okolo tretej, opúšťajú vyhliadkové lode rybársky prístav Namerikawa (nachádza sa tam jediné múzeum zasvätené svetielkujúcim kalmárom na svete) v prefektúre Toyama, aby sa vybrali na krátku cestu k pevne uchyteným sieťam umiestnených asi 1 až 2 kilometre od pobrežia. Keď rybári priťahujú svoje siete, svetlo vyžarujúce zo svetielkujúcich kalmárov sfarbí morskú hladinu do kobaltovo modra a turisti začnú, samozrejme, jasať úžasom.

Svetlo z tisícok svetielkujúcich kalmárov môže blikať naraz v súzvuku alebo sa môže striedať v nespočetnom množstve vzrušujúcich, dynamických obrazcoch. Táto svetelná šou má hneď niekoľko funkcií. Môže byť použitá na komunikáciu s potencioinálnymi partnermi alebo súpermi, alebo môže zakamuflovať tvar kalmára a zmiasť tak predátora, aby mohol jedinec uniknúť. Na druhej strane sa predpokladá, že kalmáre môžu svoje modré svetlo využívať aj na priťahovanie svojich koristí. Pri preblikávaní svetielok môžu nalákať malé rybky a potom sa na ne vrhnúť so svojimi silnými chápadlami.

firefly-squid-7[3] img: via amusingplanet.com

firefly-squid-6[3] img: via amusingplanet.com

firefly-squid-5[3] img: via amusingplanet.com

firefly-squid-8[2] img: via amusingplanet.com

firefly-squid-3[3] img: via amusingplanet.com

firefly-squid-1[4] img: via amusingplanet.com

firefly-squid-2[13] img: via amusingplanet.com

img: via amusingplanet.com

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.