Nezaradené

Takáto veža dokáže zachytiť až 100 litrov vody denne

Viac ako miliarde Afričanov chýba prístup k pitnej vode. Nový ekologický projekt by mohol pomôcť tento problém vyriešiť.

Projekt Warka Water vyvinulo talianske štúdio Architecture and Vision, ktoré spolupracuje s dizajnérmi z celého sveta a venuje sa vývoju originálnych ekologických konceptov. Pomenovanie projektu pochádza z etiópskeho jazyka, označuje figovník, tradičný symbol plodnosti a štedrosti.

Ide o vežu, ktorá zachytáva paru z ovzdušia a skvapalňuje ju do zbernej misky. Hoci je Afrika rozpálený kontinent, vzduch je tu natoľko vlhký, že dokáže do jednej nádoby vyzrážať každý deň až 100 litrov vody.

Základ veže tvorí schránka v tvare džbánu, spletená z rákosia (možno použiť aj bambus alebo tŕstie). Vo vnútri je napnutá sieť zo špeciálneho textilu, ktorá dokáže zachytávať paru. Na dne stojí nádoba, do ktorej skĺzne vyzrážaná voda. Veža je vyrobená z prírodných materiálov a domorodci si ju môžu postaviť sami. Zaobídu sa bez akýchkoľvek nástrojov – jediné, čo potrebujú, je špeciálna sieť. Tvorcovia návrhu tvrdia, že výroba potrvá najviac týždeň.

Etiópia má podľa štatistík najmenej kvalitnú vodu na svete, navyše k nej majú miestni ťažký prístup. Zvlášť v horských oblastiach musia domorodci putovať za vodou až šesť hodín. Často sú nútení zbierať vodu z kalných jazierok plných baktérií, čím ohrozujú svoje zdravie.

Veže Warka Water znamenajú pre domorodcov jednoduchý, efektívny a finančne dostupný spôsob, ako chrániť svoje zdravie.

WARKAWATERTOWER10
img: mymodernmet.com

WARKAWATERTOWER9
img: mymodernmet.com

WARKAWATERTOWER3
img: mymodernmet.com

WARKAWATERTOWER12
img: mymodernmet.com

WARKAWATERTOWER8
img: mymodernmet.com

WARKAWATERTOWER1
img: mymodernmet.com

warkawater
img: mymodernmet.com

WARKAWATERTOWER5
img: mymodernmet.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť