Nezaradené

Prečo Steve Jobs nedovolil svojim deťom používať tablety ani smartfóny

Ak patríte k tým, ktorí neustále premýšľajú o tom, ako v dnešnej dobe vychovávať svoje deti, najmä, ak ide o technológie, čítajte ďalej a dozviete sa, prečo vývojoví pracovníci bránia vlastné deti pred vplyvom technológií.

Steve Jobs, zakladateľ a donedávna najvyšší predstaviteľ spoločnosti Apple, dostal otázku, na ktorú mal jasnú odpoveď. „Dali by ste svojmu dieťaťu používať taký malý zázrak, akým je iPod, iPad, či iný tablet?“ Steve odpovedal: „Nie, nedal.“

Nick Bilton, reportér New York Times, sa Steva opýtal: „Vaše deti musia milovať iPad, však?“ Jobs odpovedal: „Oni ho nepoužívajú. My doma limitujeme to, koľko technológii naše deti používajú.“

Obzvlášť v kalifornskej oblasti Silicon Valley sa medzi vývojovými pracovníkmi rozširuje trend brániť vlastné deti pred vplyvom technológií. Svoje deti dokonca posielajú do škôl bez technických pomôcok.

maxresdefault

The Times zverejnil známy výrok Chrisa Andersona, riaditeľa firmy 3D Robotics, otca piatich detí. V ňom vysvetľuje, čo vedie ľudí z technologického priemyslu k takémuto postoju: „Moje deti obviňujú mňa aj manželku, že sme fašisti, príliš znepokojení technológiami. Hovoria nám, že žiadni z ich kamarátov nemajú doma tie isté pravidlá. Je to preto, lebo my sme zažili nebezpečenstvá technológií na vlastnej koži. Videl som to na sebe a nechcem to isté vidieť aj u mojich detí.“

Pri našej súčasnej závislosti na technológiách hrozí, že vychováme deti s hendikepovaným životom, bez predstavivosti a tvorivosti. Učenie tradičným spôsobom nám pomohlo stať sa univerzálnymi osobnosťami. Učili sme sa z pohybu a ručnej interakcie. Informácie sme absorbovali z kníh alebo prostredníctvom socializácie s inými ľuďmi, nie z Google vyhľadávača.

727d764d_shutterstock_230614801.xxxlarge_2x

Ak deťom smartfóny nakoniec predsa len poskytnete, ukrátite ich o zdravšie, menej závislé prostredie.

Steve Jobs mal pravdu. Ak sa budete zamýšľať nad tým, ako správne vychovávať svoje deti, mali by ste si veľmi dobre rozmyslieť, či im zaobstaráte technologickú novinku počas doby, keď vyrastajú.

Skúste sa s deťmi radšej hrať vonku, obklopte ich prírodou. Možno vás za to teraz budú nenávidieť, no neskôr vám určite poďakujú.

deti-hra-park-e1434954801256

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť