Najbližšie, keď sa vás niekto opýta, kde je najväčší oceán, ukážte mu prstom na Jupiter. Na Zemi je asi 1,3 miliardy kubických kilometrov vody. Zdá sa vám to veľa? V porovnaní s ostatnými planétami slnečnej sústavy sme vyprahnutá púšť.
Tak napríklad Európa – nebojte sa, nie náš svetadiel, ale Jupiterov mesiac – je veľkosťou podobný nášmu mesiacu, a pod povrchom skrýva oceán s dvojnásobným objemom vody, ako máme my na Zemi.
Ak nestačil príklad s Európou, máme ďalší. Ďalší Jupiterov mesiac, Ganymedes, má predpokladané zásoby vody až 30násobne väčšie ako Zem. Voda je však prevažne v tuhom skupenstve, teda ako ľad. Vedci nachádzajú vodu všade, kam sa v našej slnečnej sústave pozrú. Napríklad sa zdá, že malý Saturnov mesiac – Dione – má pod povrchom taktiež oceán.
img: flickr.com
Steve Vance, planetárny vedec, urobil rebríček 9tich objektov slnečnej sústavy, v ktorom ich zoradil podľa objemu vody. Zoradené sú od najmenšieho objemu až po najväčší:
Enceladus, Dione, Zem, Európa, Pluto, Triton, Callisto, Titan, a Ganymedes.
Ďalšie objekty z našej sústavy ako napríklad Mimas (Saturnov mesiac), alebo Ceres (najväčší asteroid) sú skúmané a predpokladá sa, že majú pod povrchom oceán. Zatiaľ však neexistuje dosť dôkazov pre jednoznačné tvrdenie.